Житія святих,  Вересень

Святитель Іоаким, патріарх Олександрійський

Місяця вересня в 17-й день

Доброчесний і мудрий святитель Іоаким був обраний патріархом Олександрійським у віці 38 років, у 1487 році.

Коли Єгипет був зайнятий турецьким султаном Селімом I (1512-1520), святитель Іоаким випросив гарантію, що закріпила всі патріарші привілеї. Він підтримував зв’язок із царським двором Росії, звідки отримував грошову допомогу для підтримки патріаршого престолу. За ініціативою Константинопольського Собору 1544 року патріарх Іоаким встановив порядок, за яким всі наступні архієпископи Синайські повинні бути призначені патріархом Єрусалимським. За патріарха Іоакима було повністю відновлено патріарший монастир Сави Освяченого в Олександрії.

З патріархом Іоакимом пов’язаний переказ про великі чудеса, здійснені Богом за молитвою святителя. Коли в Єгипті лютувала чума, один із ворогів християнства, лікар за професією, розпустив між турками чутки, що виною того, що спіткало їхнє нещастя, є християни, які нібито зачаровують воду. Наклеп поширився всюди і дійшов до єгипетського султана, який зажадав привести до нього патріарха Іоакима для особистих пояснень. Султан спочатку вів із ним довгу бесіду про віру, але, побачивши, що святитель із глибоким переконанням і ясними доказами виправдав віру християнську і спростовував іслам, наказав йому на виправдання євангельських слів переставити гору, що знаходиться по сусідству з Каїром. Патріарх не похитнувся у вірі – попросивши кілька днів для молитви, патріарх з вірними християнами постом, чуванням і молитвами умилостивляв Господа і просив не осоромити їх. У призначений час при збігу безлічі народу патріарх сказав горі в Ім’я Христове, щоб та зрушила зі свого місця і перейшла на інше: гора здригнулася в основі і залишила своє місце. Зупинена тим же Іменем Христовим, вона отримала назву по-турецьки “дур-даго” (“стань гора”). Це диво вразило ворогів християнської віри. Не знаючи, чим похитнути православних, зловмисники приготували смертоносну отруту і переконали султана, щоб той велів патріарху випити її, знову посилаючись на слова Христа. Султан наказав подати патріарху отруту. Повний віри в силу Хреста Христового, патріарх осінив чашу хрестом, випив і залишився неушкодженим. Після цього, сполоснувши склянку водою, патріарх просив, щоб випив її лікар, який приготував напій. Відмовитися було не можна, бо сам султан того вимагав. Лікар випив воду і тут же помер. Коли про ці чудові події дізнався Константинопольський патріарх святитель Нифонт, він послав до Олександрії єпископа Рандинійського Акакія і преподобного Феофіла, щоб вони дізналися докладно і упевнилися в тому, що там сталося. Посланці підтвердили диво.

Помер святитель Іоаким 1567 року, у віці 119 років.

Святителя Іоакима прославила Олександрійська Православна Церква, після чого, рішенням Священного Синоду від 7 травня 2003 року, його пам’ять було внесено в диптих святих Руської Православної Церкви.