Святитель Гавриїл, митрополит Кишиневський і Хотинський photo 2023 04 03 00 02 10
Березень,  Житія святих

Святитель Гавриїл, митрополит Кишиневський і Хотинський

Місяця березня на 30-й день

Митрополит Гавриїл (Бенулеску-Бодоні) народився 1746 року в місті Бистриці. У 1779 році він був пострижений у чернецтво з ім’ям Гавриїл. У 1781 році висвячений Молдавським митрополитом Гавриїлом (Каллімакі) на диякона, потім на ієрея, служив у Ясській митрополії. У 1782 році на запрошення архієпископа Слов’янського і Херсонського Никифора переїхав до Полтави, був викладачем, потім інспектором у Слов’янській духовній семінарії. Потім через хворобу перебував у Яссах. У 1788 році став ректором Катеринославської духовної семінарії.

У 1791 році архімандрита Гавриїла висвятили на єпископа Бендерського і Білоградського. У 1792 році його звели в сан митрополита і призначили екзархом Молдавії, Валахії та Бессарабії. Того ж року митрополита Гавриїла заарештували за наказом турецького султана, і за вірність Руській Церкві він зазнав ув’язнення, з якого його звільнили лише на вимогу російського посла. У 1799 році Преосвященний Гавриїл був призначений митрополитом Київським, потім – членом Святійшого Синоду. У 1803 році за власним проханням був зарахований на спокій, проте 1808 року знову вступив в обов’язки екзарха Молдавії, Валахії та Бессарабії. Після 1812 року митрополит Гавриїл обрав місцем свого перебування місто Кишинів. У 1813 році було утворено Кишинівську і Хотинську єпархію, архієреєм якої було призначено митрополита Гавриїла.

За митрополита Гавриїла в Кишинівській єпархії було розпочато і здебільшого закінчено будівництво близько двохсот церков. У всі церкви він розіслав короткі катехізичні повчання молдавською та російською мовами, які мали читатися в усі недільні та святкові дні. Крім цих повчань священники, які закінчили семінарію, повинні були виголошувати проповіді власного твору молдавською та російською мовами.

За клопотанням митрополита Гавриїла 1814 року було відкрито в Кишиневі Бессарабську друкарню, в якій друкували книги, необхідні для богослужінь.

Митрополит Гавриїл (Бенулеску-Бодоні) помер 30 березня 1821 року, на 75 році життя.

Тропaрь, глaсъ д7:

ЅвэздA пресвётлаz и3 стэнA неwбори1маz показaлсz є3си2 џтче їерaрше гавріи1ле, ћкw тeклъ є3си2 въ жи1зни сeй преходsщей, тsжесть днS претерпёлъ є3си2 и3 талaнтъ дaнный тебЁ t бGа ўмн0жилъ є3си2 во слaву хrтA бGа, t нег0же нhнэ получи1лъ є3си2 вэнeцъ, того2 моли2 ми1ръ вселeннэй даровaти и3 душaмъ нaшымъ вeлію млcть.

Кондaкъ, глaсъ G.
Под0бенъ: Сп7сeніе:

За хrтA труди1лсz є3си2 и3 и3скaлъ є3си2 спасeніz пaствэ твоeй и3 вразумлeнъ бhвъ си1лою t всевhшнzгw напои1лъ є3си2 и5хъ водaми и4стиннагw поклонeніz бGу, џтче нaшъ гавріи1ле, похвало2 їерaрхwвъ и3 рaдосте прпdбныхъ не престaй моли1тисz њ совершaющихъ с™yю пaмzть твою2.