Житія святих,  Грудень

Святитель Феоктист, архієпископ Новгородський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця січня на 23-й день – перенесення мощей / липня на 1-й день – Собор Новгородських святих (перехідне) / грудня на 23-й день

Святитель Феоктист, архієпископ Новгородський, до отримання кафедри був ігуменом Благовіщенського монастиря недалеко від Новгорода.

Після смерті архієпископа Климента в 1300 році новгородці обрали його владикою, а митрополит Максим з руськими єпископами Симеоном Ростовським і Андрієм Тверським висвятив святителя Феоктиста на єпископа Новгородського.

Головною турботою владики Феоктиста було відновлення та будівництво храмів. Він сам освятив собори в ім’я святих Бориса і Гліба і в ім’я святих отців Першого Вселенського Собору. Під час його перебування на кафедрі була упорядкована обитель на Валаамі.

У 1307 році через слабкість здоров’я святитель пішов у Благовіщенський монастир, де жив до самої смерті, проживаючи в безмовності. Прославлення святого Феоктиста, внаслідок чудесних зцілень від його мощей, відбулося в 1664 році.

У 1786 році мощі архієпископа були перенесені до Юр’єва, де архімандрит Фотій влаштував у місцевому соборі приділ на честь святителя Феоктиста.

Тропарь святителю Феоктисту, архиепископу Новгородскому, глас 3

Бо́жия Сло́ва Прему́дрости изря́дный служи́тель,/ А́нгельскаго жи́тельства и́стинный подража́тель,/ Боже́ственныя чистоты́ рачи́тель,/ архиере́ом сопресто́льниче, преподо́бным сожи́тельниче,/ па́стырская красота́,/ Вели́кому Но́вугра́ду похвала́,/ святи́телю пречестны́й Феокти́сте, о́тче наш,/ Ему́же, Сло́ву Бо́жию, в житии́ сем послужи́л еси́,// моли́ спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак святителю Феоктисту, архиепископу Новгородскому, глас 8

Архиере́йское украше́ние, Вели́кому Но́вугра́ду Богодухнове́нное удобре́ние,/ су́щия бо в нем лю́ди на па́житех живоно́снаго зако́на Госпо́дня упасл еси́,/ и сего́ ра́ди в ли́це святы́х водворя́тися сподо́бися,/ и святу́ю твою́ па́мять мно́гими ле́ты сотвори́ неоскверне́нну,/ в не́йже, тя почита́юще, – ра́дуйся, – от души́ вопие́м ти,/ святи́телю о́тче Феокти́сте,// Вели́кому Но́вугра́ду похвала́ и утвержде́ние.