Святитель Феоктист, архієпископ Новгородський
Місяця грудня на 23-й день / січня на 23-й день – перенесення мощей
Святитель Феоктист, архієпископ Новгородський, до отримання кафедри був ігуменом Благовіщенського монастиря недалеко від Новгорода.
Після смерті архієпископа Климента в 1300 році новгородці обрали його владикою, а митрополит Максим з руськими єпископами Симеоном Ростовським і Андрієм Тверським висвятив святителя Феоктиста в єпископа Новгородського.
Головною турботою владики Феоктиста було відновлення та будівництво храмів. Він сам освятив собори в ім’я святих Бориса і Гліба і в ім’я святих отець Першого Вселенського Собору. При ньому була упорядкована обитель на Валаамі.
У 1307 році за слабкістю здоров’я святитель пішов у Благовіщенський монастир, де жив до самої смерті, проживаючи в безмовності. Прославлення святого Феоктиста, внаслідок чудесних зцілень від його мощей, відбулося в 1664 році.
У 1786 році мощі архієпископа були перенесені у Юр’єв, де архімандрит Фотій влаштував у місцевому соборі приділ на честь святителя Феоктиста.
Тропарі, кондаки, молитви та величання
Тропарь святителю Феоктисту, архиепископу Новгородскому, глас 3
Бо́жия Сло́ва Прему́дрости изря́дный служи́тель,/ А́нгельскаго жи́тельства и́стинный подража́тель,/ Боже́ственныя чистоты́ рачи́тель,/ архиере́ом сопресто́льниче, преподо́бным сожи́тельниче,/ па́стырская красота́,/ Вели́кому Но́вугра́ду похвала́,/ святи́телю пречестны́й Феокти́сте, о́тче наш,/ Ему́же, Сло́ву Бо́жию, в житии́ сем послужи́л еси́,// моли́ спасти́ся душа́м на́шим.
Кондак святителю Феоктисту, архиепископу Новгородскому, глас 8
Архиере́йское украше́ние, Вели́кому Но́вугра́ду Богодухнове́нное удобре́ние,/ су́щия бо в нем лю́ди на па́житех живоно́снаго зако́на Госпо́дня упасл еси́,/ и сего́ ра́ди в ли́це святы́х водворя́тися сподо́бися,/ и святу́ю твою́ па́мять мно́гими ле́ты сотвори́ неоскверне́нну,/ в не́йже, тя почита́юще, – ра́дуйся, – от души́ вопие́м ти,/ святи́телю о́тче Феокти́сте,// Вели́кому Но́вугра́ду похвала́ и утвержде́ние.
Ще в розробці