Святитель Феодор, єпископ Едеський p1ao3j17gm15rp1tmihh1trr18ac3
Житія святих,  Липень

Святитель Феодор, єпископ Едеський

Місяця липня на 9-й день

Святитель Феодор, єпископ Едеський, народився в сирійському місті Едесі. Усе життя святого угодника було яскравим свідченням великих справ Божих, що прославляє Своїх святих.

У двадцять років, втративши батьків і роздавши свій маєток жебракам, він вирушив до Єрусалима, де в Лаврі преподобного Сави Освяченого прийняв постриг. Через 12 років старанного чернечого послуху і 24 роки повного затвору і великої стриманості Господь покликав мужнього подвижника до єпископства, щоб він світив світові. Після смерті єпископа Едесси не знайшлося спадкоємця гіднішого за Феодора, і за спільною згодою Антіохійського та Єрусалимського патріархів, а також духовенства і мирян цей чудовий чоловік був обраний на єпископа. Нелегко було святому Феодору залишати свою безмовність, але він скорився волі Божій і вступив в управління Едеською Церквою. Це сталося під час царювання грецького імператора Михайла і матері його Феодори (842-855). Під час звершення над преподобним Феодором єпископської хіротонії сталося велике чудо. Народ побачив білосніжного голуба, що ширяв під куполом храму, який потім опустився на главу поставленого. Вступивши в управління паствою, святитель Феодор віддав своєму служінню всі свої духовні обдарування. Він був зразком для вірних у слові, в житті, в любові, прикладом свого святого подвижницького життя наставляв вручену йому Богом паству на шлях спасіння. Багато сил поклав Феодор у боротьбі з єретиками, твердою рукою захищаючи Церкву від спокус і різнодумства. Втіхою і підтримкою святителю Феодору служило духовне спілкування з прозорливим старцем і стовпником преподобним Феодосієм, який трудився недалеко від міста поблизу монастиря святого великомученика Георгія.

З благословення старця святитель Феодор здійснив подорож у Багдад до халіфа Мавія зі скаргою на несправедливі утиски православних. Прийшовши до Мавія, святитель знайшов його тяжко хворим. Закликавши на допомогу Господа, святий єпископ кинув у посудину з водою трохи землі від Гробу Господнього і дав халіфу випити, і хворий зцілився. Вдячний Мавій, розташувавшись до святого, із задоволенням слухав його повчання і, нарешті, разом із трьома наближеними прийняв Святе Хрещення з ім’ям Іоанн.

Незабаром за відкрите сповідування перед мусульманами своєї віри в Христа халіф Іоанн був убитий разом зі своїми наближеними. З’явившись уві сні одночасно святителю Феодору і стовпнику Феодосію, він повідав про те, що сподобився постраждати за Христа, зарахований до лику мучеників і незабаром зустрінеться з ними в Царстві Небесному. Це було вказівкою угоднику Божому, що смерть його наближається. Через три роки, усамітнившись знову в Лаврі святого Сави Освяченого, він мирно відійшов до Господа (IX). Святитель Феодор Едеський залишив християнам свої повчальні творіння. Житіє святителя Феодора Єдеського було улюбленим читанням на Русі в ХVI-ХVII ст. і збереглося в багатьох рукописах.

Тропарь святителю Феодору, епископу Едесскому, глас 4

Апо́столом подража́тель/ и боже́ственных уче́ний столп бысть,/ тем ко Христу́ притече́,/ моле́нием, блаже́нне, Моа́вия царя́ све́том Креще́ния просвеще́на показа́, Фео́доре,/ и испове́дания ра́ди кровь свою́ излия́л есть,/ исхода́тайствен тому́ яви́ся вене́ц от Христа́ Царя́,// Его́же моли́ спасти́ ду́ши на́ша.

Ин тропарь святителю Феодору, епископу Едесскому, глас 4

Нево́лею па́ству святи́тельскую прии́м,/ но во́лею подви́гнувся о Бо́жии Це́ркви,/ и пе́рстию Христо́ва гро́ба неве́рнаго Моа́вия царя́ уве́рив,/ и с теле́сною слепото́ю вку́пе и душе́вную ему́ исцели́в, благове́рна показа́,/ с ни́мже и еретики́ от Бо́жия Це́ркве, я́ко во́лки, отгна́в,/ честны́й святи́телю Фео́доре,// моли́ спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак святителю Феодору, епископу Едесскому, глас 4

Я́ко со́лнце, осиява́я све́тлым житие́м, Фео́доре, я́ве,/ вавило́нскому царю́ яви́ся чудесы́/ и сего́ уго́дника Христу́, святи́телю, показа́,/ с ни́мже ны́не Тро́ице предстоя́,// нас помина́й, све́тло торжеству́ющих па́мять твою́, му́дре.

Ин кондак святителю Феодору, епископу Едесскому, глас 4

Благохоте́ния ра́ди/ просвеще́ннаго тобо́ю по благода́ти ча́да, честна́го Моа́вия,/ животворя́щаго дре́ва получе́ния,/ подви́гнуся во ца́рствующий град,/ и та́мо Христо́вою пе́рстию до́блей цари́це Феодо́ре о́ка зре́ние очи́сти,/ и отту́ду с жела́емым сокро́вищем па́ки в Вавило́не честна́го Моа́вия по Христе́ на муче́ние утверди́,/ сего́ ра́ди ти вопие́м:/ ра́дуйся, честны́й Фео́доре,// учениче́ Христо́в, пасту́ше до́брый.