Святогірська ікона Божої Матері Sviatohorskaia ykona Bozhyey Matery e1659000329496

Святогірська ікона Божої Матері

Ось уже більше двох тисячоліть Пресвята Владичиця Богородиця виявляє Свою милість і допомогу грішному роду людському. На Святій Русі, в обраному уділі Пресвятої Діви, прославлене безліч чудотворних ікон Божої Матері, від яких донині подається благодатна допомога всім, хто з вірою притікає. Одна з таких чудотворних ікон називається Святогірська і знаходиться в Свято-Успенській Святогірській Лаврі.

До закриття в Святогірській обителі були шановані дві чудотворні Святогірські ікони Божої Матері. Одна з них, древня, перебувала в іконостасі храму Різдва Божої Матері, інша – в печерної Іоанно-Предтеченської церкви. Ікони між собою різняться тим, що на древній Спаситель зображений зі свитком в руці, а на пізній – зі скіпетром.

Давня Святогірська ікона Богородиці не збереглася до наших днів.

Історія написання чудотворного списку Святогірської ікони Божої Матері, що знаходиться в Успенському соборі Святогірської Лаври, пов’язана з одним афонским старцем-іконописцем, який відвідав Святі Гори незабаром після відкриття монастиря в 1844 р. Афонському іноку дуже сподобалася Святогірська обитель, її устав, схожий з афонским, краса навколишньої природи, крейдяна скеля з храмом і печерами. Будучи бідним, він вирішив прикрасити обитель тим мистецтвом, яке добре знав, і в дарунок монастирю написав цю ікону. Образ Божої Матері перебував довгий час в Іоанно-Предтеченської церкви, в якій в той час молився ніс подвиг затвора в крейдяній скелі преподобний Іоанн. Тут ікона була чудово збережена не тільки від вогкості, але і від пожежі, що трапилася в печерному храмі.

З опису ризниці кінця XIX століття відомо, що Святогірська ікона Божої Матері в той час містилася в дерев’яному, позолоченому на Гольдфарбі кіоті, Лики Спасителя і Божої Матері були прикрашені сріблопозолоченимі вінцями.

Згодом ікона прославилася чудесами і за велінням Богородиці була винесена з печер. З молебним співом її носила братія Святогірського монастиря по навколишніх селах до найкривавіших революційних років.

5 жовтня 1918 р хресний хід з чудотворною Святогірської іконою Богородиці розташувався в одному з будинків села Байрачек Куп’янського повіту. Більшовики вночі напали на будинок, зламали двері і розстріляли ієромонахів Модеста і Іринарха, ієродиякона Феодота, псаломщика місцевої церкви, господаря будинку та його дочку. П’ять трупів лежали біля підніжжя ікони, що стояла в калюжі крові. Те, що не мотив пограбування керував бандитами, видно зі слів одного з вбивць: «Ви мóлитесь, щоб Бог покарав більшовиків».

У 1922 році під час кампанії з вилучення церковних цінностей більшовики насамперед пограбували давню Святогірську чудотворну ікону Божої Матері:  риза на ній  була однією з найкоштовніших в обителі. Після закриття монастиря місцезнаходження цієї ікони залишається невідомим.

Чудотворний список, зроблений афонским іконописцем, братія монастиря зберігала у Всіхсвятському кладовищенському храмі до його закриття в 1931 році. За свідченням раби Божої Євдокії, жительки міста Красний Лиман, деякий час ікона була відсутня в храмі: як згодом з’ясувалося, вона перебувала на реставрації. До цих пір, якщо уважно придивитися, на Ликах Спасителя і Божої Матері видні сліди кощунств більшовиків – глибокі подряпини, зафарбовані вмілою рукою реставратора. За радянських часів цей чудотворний список був збережений благочестивими людьми. Останнім його місцем перебування була церква в селі Новотроїцькому Волноваського району.

4 жовтня 1992 року, в день пам’яті святителя Димитрія Ростовського, Святогірську ікону Божої Матері урочисто хресним ходом перенесли в Святогірський монастир і поставили в Успенському соборі. Останній відрізок шляху (Слов’янськ – Святі Гори), відстанню близько 32 км, понад дев’ять годин хресний хід йшов пішки, а ікону несли священнослужителі на руках.

Пресвята Владичиця Богородиця і донині посилає Свою всесильну допомогу всім, хто з вірою притікає до Її Пречистому образу. Багато хворих різними недугами отримали зцілення після усердної молитви перед іконою Святогірської Божої Матері, а іноді недужним надсилалося здоров’я після помазання маслом від лампади, що горить перед нею, або прикладання до хворого місця засушених квіток, що прикрашали ікону. Особливу допомогу від чудотворного образу отримують хворі онкологічними захворюваннями і безпліддям. Безліч золотих і срібних підвісок, монет, хрестиків, ланцюжків, дукачів біля чудотворного образу явно свідчать про чудеса що відбулися  по милості до грішного роду людського Цариці Небесної.

У 2002 році ікону прикрасили сріблопозолоченою ризою, виготовленою з дорогоцінних приношень, які були принесені в дар Богоматері як знак любові і подяки за отримані зцілення і благодатну допомогу.

Святкування на честь Святогірської ікони Божої Матері відбувається 30 липня. У цей урочистий день в обителі з Успенського собору хресний хід слідує до пам’ятника Богородиці на Лаврській площі.

Чудотворний образ, який несуть священнослужителі на руках, супроводжують з молебним співом вся братія обителі і близько 10000 паломників зі всієї Святої Русі.

У Воскресні дні (якщо не випадає Всенічне бдіння) після закінчення вечірнього богослужіння перед чудотворною іконою служиться молебень з акафістом Божої Матері «Радуйся, невесто Неневестная!»