...
Свята Емілія Кесарійська (Каппадокійська) p18dd484141qmrpp11k7c1h54l5m4 e1673633579168
Житія святих,  Січень

Свята Емілія Кесарійська (Каппадокійська)

Місяця січня на 1-й день

Емілія Кесарійська (Каппадокійська) народилася в Кесарії між 305 і 315 роками в багатій сім’ї, якій належали великі володіння Малої Азії.

У юності Емілія відрізнялася рідкісною красою, але, будучи глибоко віруючою, готувала себе до безшлюбності. Однак вона рано осиротіла, батько її прийняв мученицьку смерть за часів імператора Лікінія. Тоді часто одиноких дівчат викрадали для насильницького заміжжя. Побоюючись цього, Ємілія вийшла заміж за адвоката Василія, який згодом став ієреєм. Василій був відомий як освічена і благочестива людина.

Святитель Григорій Богослов пише, що їхнє подружжя полягало не стільки в тілесному союзі, скільки в обопільному прагненні до чесноти. Вони дбали про жебраків, приймали мандрівників, значну частину свого майна витрачали на благодійність. Господь благословив Ємілію багатоліттям, у неї було 10 дітей.

Її шанують як матір, яка виростила п’ятьох святих – Василія Великого, єпископа Кесарії Каппадокійської, Григорія, єпископа Ніського, Петра, єпископа Севастійського, преподобну Макріну Молодшу та блаженну Феосевію.

Син Ємілії Навкратій у 22 роки залишив світську кар’єру, пішов у пустелю і 5 років жив на самоті, після чого сподобився блаженної смерті. Інший син, Никифор, помер у ранньому віці. Імена інших дітей Ємілії невідомі. Припускають, деякі з них згодом прийняли чернецтво.

Після смерті батька старша дочка Макріна допомагала Емілії вести домашнє господарство; коли діти виросли, вона переконала матір звернутися до чернечого способу життя. Разом вони пішли у віддалений маєток на березі річки Ірис, у сучасній Туреччині, і заснували там обитель. Деякі й з відпущених ними рабинь захотіли разом з ними зректися світу і піти в монастир, і все в них було спільне: одна келія, один стіл, один одяг; все необхідне життя в них було порівну; вони служили Господу одностайно, у смиренні, лагідності та любові, і не було в них ні гніву, ні заздрощів, ні ненависті, ні зневаги, нічого такого, що не було б до вподоби Богові. Одна постійна була в них справа – богомислення і молитва, а піклування і праці для потреб тіла вони вважали неважливими подіями, а не справою.

Доживши до похилого віку, Емілія наблизилася до смерті. Дізнавшись, що вона перебуває на смертному одрі, до неї в обитель прийшов її молодший син Петро і разом зі святою Макриною почав доглядати матір під час її хвороби. Під час самого ж розлучення з тілом святої Емілії, котра вмирала, біля ліжка з обох боків сиділи Макрина і Петро і називали по іменах інших братів і сестер, а вона всім, як скарб, залишала своє материнське благословення. Потім, поклавши одну руку на Макрину, а другу на Петра, вона сказала, звернувшись до Господа:

– Тобі, Господи, віддаю початок і десятину від плодів мого утроби: початок – ця першонароджена дочка, десятина – цей останній син! Ти в Старому Завіті наказав приносити Тобі початок і десятину плодів: нехай Тобі будуть вони сприятливою жертвою і нехай зійде на них Твоя святиня!

З цими словами вона померла. Їй було тоді 73 роки.

Знайшли помилку