Священносповідник Сергій Сребрянський, архімандрит srebrianskyy
Березень,  Житія святих

Священносповідник Сергій Сребрянський, архімандрит

Місяця березня на 23-й день.

Преподобносповідник Сергій (у миру Митрофан Васильович Сребрянський) народився 1870 року в селі Трьохсвятському Воронезького повіту Воронезької губернії в родині священика. Закінчив духовну семінарію, але відразу не став священиком, а під впливом народницьких ідей про служіння селянству вступив до Варшавського ветеринарного інституту. Відчуваючи неповноту такого служіння, він вирішив стати священиком і був висвячений у священики 1894 року. Після служіння в кількох храмах його призначили настоятелем Покровського храму 51-го драгунського Чернігівського полку в місті Орлі, шефом якого була Її Імператорська Високість Велика княгиня Єлизавета Феодорівна.

Під час Російсько-японської війни отець Митрофан служив полковим священиком на фронті, бачив, наскільки російська людина любить свою Батьківщину, і вів докладний щоденник, який згодом був надрукований. За видатні пастирські заслуги, виявлені під час війни, отець Митрофан 12 жовтня 1906 року був возведений у сан протоієрея і нагороджений наперсним хрестом на Георгіївській стрічці.

У 1908 році отець Митрофан подав Великій княгині Єлизаветі свій проєкт зі створення Марфо-Маріїнської обителі, його і було покладено в основу влаштування обителі милосердя в Москві. Духівником обителі на прохання Великої княгині став протоієрей Митрофан. Служив він у ній до самого її закриття 1925 року.

Отець Митрофан і його дружина виховували трьох племінниць-сиріт, своїх дітей у них не було. Бачачи в цьому Промисел Божий, що закликає їх до особливого християнського подвигу, вони вирішили прийняти чернечий постриг. Отець Митрофан був пострижений з ім’ям Сергій, а дружина – з ім’ям Єлизавета. Незабаром після цього патріарх Тихон звів отця Сергія в сан архімандрита.

У березні 1923 року отець Сергій був заарештований за читання в храмі послання патріарха Тихона, що стосується вилучення церковних цінностей. Після 5 місяців тюремного ув’язнення його було вислано на рік у Тобольськ. Після заслання отець Сергій повернувся в Марфо-Маріїнську обитель.

Наприкінці квітня 1925 року на підставі неправдивого доносу отець Сергій був заарештований і поміщений у Бутирську в’язницю. Але після розгляду справи був звільнений. Отець Сергій і матінка Єлизавета переїхали в село Владичня Тверської області, там він служив у Покровському храмі. Батюшка був для народу справжнім старцем і подвижником, за молитвами якого відбувалися зцілення багатьох недужих.

Навесні 1930 року отець Сергій був заарештований за звинуваченням у тому, що “діє виключно релігійним дурманом, з амвона закликає на єднання і підтримку Церкви, релігійних цілей…”. 7 квітня 1930 року трійка ОДПУ засудила отця Сергія до 5 років заслання в Північний край. У 1933 році він був звільнений через хворобу серця і повернувся в село Владичня.

Під час Великої Вітчизняної війни за молитвами отця Сергія жодного разу жодна бомба не впала ні на храм, ні на село.

Останній період життя отця Сергія став часом старечої опіки над духовними дітьми і стражденними православними людьми, що зверталися до нього, що було особливо істотно в той час.

Священноархімандрит Сергій тихо відійшов до Господа 23 березня (за ст. ст.) 1948 року і був похований на сільському кладовищі. Місцеве шанування старця почалося відразу ж після його смерті. Мощі преподобносповідника Сергія були знайдені 11 грудня 2000 року, перебувають у Воскресенському кафедральному соборі міста Твері.

Зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Руських у серпні 2000 року Архієрейським Собором Руської Православної Церкви для загальноцерковного шанування.