Священномученик Євгеній Ісадський, пресвітер p1dqc2aue219k2s1079h16372u93
Житія святих,  Січень

Священномученик Євгеній Ісадський, пресвітер

День пам'яті (н. ст.)

Місяця січня на 18-й день / 22-й день (Собор новомучеників і сповідників Церкви Руської) (перехідна)

Священник Євгеній народився 1879 року в селі Погост-Преображенський Єгор’ївського повіту в сім’ї диякона Герасима Ісадського. Закінчив Рязанську семінарію, і 1901 року його висвятили на священника до Петропавлівської церкви в селі Маліво Єгор’ївського повіту (нині Коломенський район). Тут він зустрів гоніння від безбожної влади наприкінці 20-х років.
Перед престольним святом сестра місцевого вчителя повідомила священникові, що влада не дозволить йому цього разу ходити по домівках парафіян із молебнями. Чутка про це швидко поширилася селом, і багато хто став говорити, що влада збирається, ймовірно, зовсім закрити храм. Батюшка звершив богослужіння на престольне свято і, як і з давніх-давен, ходив по домівках парафіян із молебнями, оскільки офіційної заборони не надійшло і справа обмежилася чутками.
15 липня 1929 року ієрей Євген на прохання парафіянина відслужив всенічну у нього в будинку. Але, прийшовши додому, того ж вечора отримав письмове розпорядження припинити службу в церкві і ходіння по домівках через епідемію скарлатини. 18 липня, на пам’ять преподобного Сергія, службу було скасовано. Батюшка пояснив парафіянам, що є письмова заборона, але вона тимчасова. Якщо служба для вірян так необхідна, то їм треба клопотати законним порядком перед владою.
По селу почали розповзатися чутки, що церкву закрили назовсім. І мало-помалу серед жителів села визріло переконання скликати збори і клопотати про відкриття святині. Було складено прохання про відкриття храму, під яким підписалися всі парафіяни. 18 липня, на самих зборах багато жінок стали кричати, що церква їм потрібна, і вимагали від голови сільради негайного її відкриття. Голова відповів, що для цього потрібен письмовий дозвіл лікаря. Дізнавшись, що рішення залежить від лікаря, малівці вирушили до нього додому. Він, побачивши обурений натовп, дав у запечатаному пакеті своє рішення, що він не заперечує проти відкриття храму. Пакет передали голові сільради, і той дав свій дозвіл. У храмі одразу ж відновилися богослужіння, і, здавалося, що конфлікт вичерпано.
Однак коломенський відділ ОДПУ вирішив почати слідство у справі масового виступу вірян під керівництвом священника. 4 серпня 1929 року отця Євгенія заарештували, ув’язнили в коломенській в’язниці. На допиті він виклав увесь перебіг подій у селі, зовсім не підозрюючи, що це матиме для нього серйозні наслідки. Закінчуючи свідчення, священник додав, що не знає, хто був ініціатором скликання зборів 18 липня.
Усі викликані свідки, які знали свого пастиря вже майже тридцять років, цілком об’єктивно виклали історію. Виявилася повна невинуватість священника. Але одна із жінок, притягнута разом з отцем Євгенієм до відповідальності, відома своєю нестриманістю у вживанні спиртних напоїв і невитриманістю в поведінці, заради пом’якшення своєї долі дала свідчення проти батюшки. Але все ж отець Євген не визнав себе винним в організації виступу вірян проти закриття церкви.

14 жовтня 1929 року особлива нарада при колегії ОДПУ засудила отця Євгенія до трьох років ув’язнення в концтабір, і 14 листопада його відправили на Соловки. Але поки етап досяг пересильного пункту в карельському місті Кемь, навігація вже закінчилася, і батюшка був залишений у таборі на континенті.
Священник Євгеній Ісадський помер 31 січня 1930 року в одному з Біломорсько-Балтійських концтаборів, і його поховали в невідомій могилі.
Пам’ять його 31 січня.