...
Священномученик Всеволод Потемінський, пресвітер p1ask5qo26sa8ved1cbv186b2vp3
Житія святих,  Вересень

Священномученик Всеволод Потемінський, пресвітер

Місяця вересня на 6-й день

Всеволод Іоаннович Потьомінський народився 30 березня 1870 року в місті Нікольську Вологодської губернії. Він народився в сім’ї паламаря ляменської Благовіщенської церкви Іоанна Потьомінського, закінчив 3 класи Вологодської Духовної семінарії. З 1890 року Всеволод Іоаннович – диякон Симоноволомської церкви в Устюзькому повіті, а з 1900 року – Введенської церкви в Нікольському повіті.
У 1891-1900 роки отець Всеволод працював учителем у школі в селі Симоноволомська Пустеля Устюзького повіту. 1903 року єпископом Вологодським і Тотемським Олексієм (Соболєвим) його висвятили на священика до Микільської церкви села Семукова, одночасно він був за самовчителем у місцевій народній школі. З 1910 року ієрей Всеволод викладав у початковій школі села Кирс. Відомо, що він мав велику бібліотеку, зокрема багато книжок з агрономії, відкрив у своєму селі школу, де викладав за власними підручниками, і користувався авторитетом у парафіян, які кілька разів захищали його від арешту.
Отець Всеволод був судимий у 1928, 1934, 1936 роках, позбавлений виборчих прав і виселений із сім’єю з дому. Взимку 1937 року церкву в Семукові закрили, у будівлі хотіли відкрити клуб і неодноразово намагалися знищити хрести, вирізані на стінах храму, але хрести дивним чином з’являлися знову.
Заарештувати отця Всеволода вдалося лише обманом, викликавши його нібито на хрестини. 7 серпня 1937 року його ув’язнили в сиктивкарській в’язниці. Священика звинувачували в тому, що “систематично проводив контрреволюційну діяльність, спрямовану проти заходів сов. влади. У червні місяці 1937 р. поширював провокаційні чутки про війну і падіння сов. влади. Проводив підготовку до виборів до рад, виставляв кандидатури з-поміж контрреволюційних елементів і агітував серед населення за підтримку цих кандидатур”. Справу ієрея Всеволода Потьомінського було проведено з грубими порушеннями: право на захист не забезпечено, обвинувальний висновок не вмотивований і прокурором не затверджений. Отець Всеволод винним себе не визнав. Священномученик був розстріляний 19 вересня 1937 року за вироком трійки НКВС Комі АРСР від 16 вересня в районі В. Чова і занесений до Собору новомучеників і сповідників  постановою Священного Синоду від 6 жовтня 2001 року.