Священномученик Володимир Пастернацький Vladimir Pasternatskiy
Житія святих,  Серпень

Священномученик Володимир Пастернацький

Місяця січня на 8-й день

Священномученик Володимир Іларіонович Пастернацький народився 1885 року в селі Дудичі Ігуменського повіту Мінської губернії в родині священника. З дитячих років він прислуговував батькові за богослужінням і співав у церковному хорі. Після закінчення Мінської духовної семінарії Володимир одружився і 1908 року був висвячений на священника до храму первоверховних апостолів Петра і Павла в селі Пісочне Слуцького повіту. У 1920-х роках він був возведений у сан протоієрея і призначений благочинним церков Копильського району.

У ці роки влада обкладала священників непосильними податками. У 1931 році отець Володимир не зміг зібрати достатню суму, хоча йому допомагали вже дорослі старші діти, і у сім’ї забрали корову.

У 1932 році отець Володимир був переведений у містечко Копиль до Спасо-Вознесенської церкви. Наступного року в Копильському районі було закрито всі храми, всіх священників заарештовано, від отця Володимира наполегливо вимагали публічної відмови від сану, але він категорично відкинув це. Тоді його обклали таким податком, виплатити який було нереально, і виключили зі школи його дітей. На сімейній раді дружина і діти підтримали батюшку і вирішили покірно нести послане їм випробування. Виявившись єдиним священиком у районі, отець Володимир з ранку до пізнього вечора їздив по требах, розуміючи, що служити йому залишилося недовго.

У березні 1936 року його заарештували і засудили до 2 років ув’язнення у виправно-трудовій колонії в Гомельській області. У грудні 1937 року отець Володимир був несподівано звільнений, але через день, ледве встигнувши побачитися з сім’єю, його знову заарештували за звинуваченням у контрреволюційній агітації серед ув’язнених. Священник Володимир Пастернацький був засуджений до вищої міри покарання і розстріляний 21 січня 1938 року, похований у спільній безвісній могилі.

Канонізований у лику місцевошанованих святих діянням Синоду Білоруської Православної Церкви 28 жовтня 1999 року. Причислений до лику святих новомучеників і сповідників Руських у серпні 2000 року на Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви.