Священномученик Василій Холмогоров, пресвітер p18direq4c7hn5v9841bcvdo93
Житія святих,  Січень

Священномученик Василій Холмогоров, пресвітер

Місяця січня на 3-й день

Священномученик Василій народився 25 січня 1875 року в селі Андріївському Коломінського повіту Московської губернії в сім’ї священника Івана Васильовича Холмогорова. Початкову освіту Василій здобув у Коломенському духовному училищі. 1894 року він закінчив Московську духовну семінарію. 1895 року Василій Іванович був призначений псаломщиком в Успенський собор у місті Дмитрові. У 1903 році він був висвячений на священника до Успенського храму в селі Морозово Дмитрівського повіту Московської губернії. 22 червня 1911 року отець Василій був направлений служити до Микільського храму в селі Полтево Богородського повіту (нині Балашихинський район) Московської губернії, де був завідувачем та законоучителем Полтевської церковно-парафіяльної школи до її закриття радянською владою. 1921 року отця Василя було нагороджено наперсним хрестом і через деякий час возведено в сан протоієрея.
Після закриття Микільського храму владою в середині 1930-х років отець Василій став служити в Преображенському храмі в селі Острів, що входило у 1920-х роках до складу Подільського повіту (нині Виднівський округ Московської єпархії) Московської губернії. Перша його служба тут відбулася на свято Преображення Господнього у 1937 році. Білокам’яний Преображенський храм був збудований у другій половині XVI століття і належав до архітектурних пам’яток. Однак під час гонінь на Церкву в 1920-1930 роках храм прийшов у вельми поганий стан, оскільки сама влада була налаштована категорично проти реставрації діючого храму, хоча він і являв собою цінну пам’ятку зодчества.
25 листопада 1937 року співробітники НКВС допитали чергових свідків, жителів села Острів, які дали показання, що священник скаржився, що ось, мовляв, до чого дожили, Боже місце виявилося запущеним, храм не ремонтується, чого б раніше не було, а тепер і матеріалів не дістанеш для ремонту.
26 листопада 1937 року отця Василія було заарештовано і ув’язнено в Таганську в’язницю в місті Москві і через день допитано. На звинувачення слідчого священник категорично відповів, що контрреволюційної агітації не вів і винним себе не визнає.
29 листопада слідство було закінчено, і 1 грудня 1937 року трійка при УНКВС по Московській області засудила протоієрея Василій до десяти років ув’язнення у виправно-трудових таборах. 9 січня 1938 року він прибув до Сиблагу в Новосибірській області і був направлений до одного з його відділень, але зовсім недовгим було його перебування там. Протоієрей Василій Холмогоров помер 16 січня 1938 року в Сусловському відділенні Сіблагу і був похований у невідомій могилі.

Тропарь священномученику Василию Холмогорову, глас 3

Це́ркве Ру́сския сто́лпе непоколеби́мый,/ благоче́стия пра́вило,/ жития́ ева́нгельскаго о́бразе,/ священному́чениче Васи́лие,/ Христа́ ра́ди пострада́вый да́же до кро́ве,/ Его́же моли́ усе́рдно,/ я́ко Нача́льника и Соверши́теля спасе́ния,/ Русь Святу́ю утверди́ти в Правосла́вии// до сконча́ния ве́ка.

Ин тропарь священномученику Василию Холмогорову, глас 4

Це́ркве Росси́йския сла́во/ и Оте́чества на́шего украше́ние,/ священному́чениче Васи́лие,/ вла́стию, от Бо́га тебе́ да́нною,/ руга́тели безбо́жныя облича́л еси́,/ и, я́ко во́лки лю́тыя, от ста́да твоего́ отгна́л еси́/ и диа́вола посрами́л еси́,/ кровь же твоя́, я́ко А́велева,/ от земли́ на́шея вопие́т немо́лчно./ Сего́ ра́ди хода́тай на Небеси́ о нас ве́рен бу́ди// и моли́ спасти́ся душа́м на́шим.