...
Священномученик Уар (Шмарін), єпископ Липецький p1at0tf7o0b08qa91npk1aqb4rn3
Житія святих,  Вересень

Священномученик Уар (Шмарін), єпископ Липецький

Місяця вересня на 10-й день

Священномученик Петро Олексійович Шмарін народився 1880 року в селі Ново-Ситівка Тамбовської губернії в бідній багатодітній селянській родині. Батько помер рано, і Петро з шести років допомагав матері по господарству. Сільський священик, знайшовши Петра не за віком розвиненим, переконав матір віддати його до школи, взяв усі витрати на себе, а згодом допоміг закінчити гімназію і семінарію. Після закінчення семінарії Петро Олексійович став працювати вчителем, одружився і незабаром був висвячений у сан диякона і направлений служити в Саратовську єпархію. 28 жовтня 1910 року диякона Петра висвятили в сан священика до храму, розташованого на острові Манчінсаарі на Ладозькому озері у Фінляндії, неподалік від Валаамського монастиря. Парафіяни поважали й любили його.

Після революції Фінляндія відокремилася від Росії, і отець Петро з сім’єю виїхали в Петроград. Він відвіз дружину з дітьми в село Ново-Ситівка до своєї матері, а сам залишився в Петрограді. У 1918 році дружина отця Петра померла від тифу, і шестеро дітей залишилися без матері.

Незабаром отцю Петру дали парафію в селі Тютчеве. Тут його кілька разів заарештовували, але арешти були короткочасними. Головною вимогою було зняти сан, на що священик завжди відповідав категоричною відмовою.

У 1926 році священик Петро Шмарін був пострижений у чернецтво з ім’ям Уар і хіротонізований на єпископа Липецького.

У перших числах квітня 1935 року влада видала розпорядження про зняття дзвонів із Христорождественської церкви в селі Студенки. Парафіянки виступили з протестом, за що протягом місяця влада заарештувала священика храму, диякона, старосту і найбільш активних парафіян. Усіх їх було ув’язнено у в’язницю в місті Липецьку. У червні 1935 року владика Уар теж був заарештований і ув’язнений. Вирок – вісім років тюремного ув’язнення.

Незабаром його відправили в Карагандинські табори. Владику утримували в бараку із засудженими за політичними статтями, але 1938 року його перевели в барак, де були одні кримінальники. 23 вересня 1938 року вони вбили владику Уара. Тіло мученика поховали на кладовищі Самарського відділення Карагандинського табору, нині це село Самарка Мічурінського району Карагандинської області.

Священномученик Уар зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Російських у серпні 2000 року на Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви.

Дні пам’яті: 23 вересня (10 вересня за ст. ст.), у Соборі Воронезьких, у Соборі Липецьких святих, у Соборі новомучеників та сповідників Казахстанських і в Соборі новомучеників та сповідників Церкви Руської.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь священномученику Уаpy, епискому Липецкому, глас 4

Правосла́вныя ве́ры ревни́телю, раско́лов искорени́телю и безбо́жия обличи́телю. Моли́твою и трудо́м Творцу́ твоему́ да́же до кро́ве послужи́л еси́, пе́рвый святи́телю Ли́пецкий Уа́ре. О на́с Христа́ Бо́га моли́.

Кондак священномученику Уаpy, епискому Липецкому, глас 3

Пастыренача́льнику Христу́ подража́я, за вруче́нное ти́ ста́до ду́шу твою́ положи́л еси́ Уа́ре, архипа́стырю и му́чениче, моли́твами твои́ми па́ству твою́ соблюди́ невреди́му от все́х наве́т вра́жиих, да зове́м ти́: Ра́дуйся священному́чениче Уа́ре, архипа́стырю на́ш пречу́дный и покрови́телю кра́я Ли́пецкаго.

 

Ще в розробці