Березень,  Житія святих

Священномученик Стефан Преображенський, пресвітер

Місяця березня на 23-й день.

Священномученик Стефан народився 23 березня 1860 року у Юр’євецькому повіті Костромської губернії у ній диякона Михайла Преображенського. Стефан закінчив Духовну семінарію і був висвячений на священика. У тридцятих роках, незважаючи на переслідування духовенства та похилого віку, отець Стефан продовжував служити у храмі в селі Шустове Іванівської області.
9 жовтня 1937 року влада заарештувала його, і він був ув’язнений у місті В’язники. На допиті слідчий спитав священика:
– Ви збирали дітей шкільного віку та показували їм картину із зображенням Страшного Суду.

– Дітей я не збирав і картин не показував школярам, – відповів священик.

– Вам звинувачено у тому, що ви вели антирадянську агітацію серед віруючих.
– Винним себе не визнаю, жодної агітації серед віруючих я не вів.
На вимогу слідчого голова сільради склав на священика характеристику, в якій написав, що священик Преображенський «зумів загітувати темну масу колгоспників на відвідування літургії», а також умовив віруючих жінок відремонтувати будинок поблизу церкви. Крім того, «збирав дітей дошкільного віку і розповідав про муки і страти, які не вірять у Бога».

Тоді ж були викликані свідки, які показали, ніби отець Стефан говорив колгоспникам: «Ось, подивіться, як комуністи-шахраї знущаються з нас, духовенства, і влаштовують гоніння на релігію. Якщо я піду з обходом селами без дозволу радянської влади, за це накладуть непосильний штраф. Тільки й займаються ці комуністи обдиранням, останню шкуру з нас б’ють; загнали вас до колгоспу, експлуатують непосильною працею: за те, що ви працюєте, у вас весь хліб відберуть, і ви сидітимете голодні…»[3] Після таких показань свідків слідчий знову допитав священика.
– Ви серед колгоспників села Шустово вели контрреволюційну агітацію та поширювали провокаційні чутки про неминучу загибель радянської влади? – Запитав він.
– З мого боку ніколи жодної агітації серед колгоспників не було, і чуток ніяких я не розпускав, – відповів священик.
– У травні 1937 року ви заводили до себе на квартиру та до церкви дітей шкільного та дошкільного віку, показували їм картину Страшного Суду та залякували їх?
– Дітей я не заводив і жодної картини їм не показував.
– Слідство має в своєму розпорядженні матеріали та свідчення про те, що ви під час весняної сівби 1937 року серед колгоспників вели контрреволюційну агітацію за невихід на посівні роботи.
– Я жодної агітації під час сівби не вів.
– Ви зривали разом із церковною радою колгоспні збори, коли стояло питання про закриття церкви?
– Цього з мого боку не було.
– Ви самовільно, без дозволу сільської ради ходили по домівках віруючих під час свят та вихваляли фашизм. Розкажіть про це.
– Без дозволу сільської ради я не ходив і фашизм не вихваляв.
– Ви визнаєте себе винним у звинуваченні?
– У висунутому мені звинуваченні винним себе не визнаю.
15 листопада 1937 року трійка НКВС засудила отця Стефана до десяти років ув’язнення в концтаборі. В цей час йому було сімдесят сім років. Священик Стефан Преображенський помер ув’язнений і був похований у невідомій могилі.

Знайшли помилку