...
Житія святих,  Вересень

Священномученик Сергій Уклонський, пресвітер

Місяця вересня на 9-й день

5 травня 1864 року в родині священика церкви села Тесово Михайла Уклонського народився майбутній священномученик, протоієрей Сергій Михайлович Уклонський (1864-1937).
Він закінчив Віфанську Духовну семінарію. У 1888 році був висвячений на священика до церкви села Рассудове Подільського повіту. На початку ХХ століття служив у Покровській церкві села Куликове Дмитрівського повіту. 1921 року єпископ Дмитрівський священномученик Серафим (Звездинський) звів священика Сергія Уклонського в сан протоієрея і призначив благочинним 8-го округу. Після арешту єпископа Серафима і захоплення церковної влади обновленцями о. Сергій зробив усе залежне від нього як благочинного для протистояння тиску живоцерковників. За неявку на нараду благочинних, скликану за розпорядженням обновленського Московського єпархіального управління, 6 березня 1923 протоієрея Сергія Уклонського 6 березня 1923 року звільнили з посади благочинного із занесенням до формуляра. Він скликав збори духовенства 8-го округу, на яких було ухвалено резолюцію про “неприйняття обновленських змін і обновленця благочинного”. Обновленське єпархіальне управління 17 квітня того ж року ухвалило “поставити на вид недоречну і незакономірну дію протоієрея Уклонського… і попередити, що якщо він буде продовжувати самостійне виправлення обов’язків благочинного, то його відставлять з місця”.
У 1924 році о. Сергій перейшов до церкви села Чернєєво Дмитрівського повіту. На початку 1930-х рр. змушений виїхати до Тверської губернії. Служив у селі Альошенка поблизу Бологого, потім у селі Нове (перейменоване на Свердлово) на Волзі. 29 січня 1931 року у віці 67 років був судимий за ст.61 КК РРФСР за несплату податку і засуджений до року примусових робіт. У той же час помер, після заслання, його син. До 1937 року о. Сергій виглядав “випробовуваною людиною з комічними жестами і кривляннями”. 26 лютого 1937 року його перевели в церкву села Мшенці (Василівський мох) Коритновської сільради Бологівського району Тверської (Калінінської) області. Священик вмовляв парафіян молитися Богу, сповідатися, постити, хрестити дітей; ходив по домівках селян, розмовляв про віру, хрестив. На його службу збиралися із сусідніх сіл і більш віддалених місць, приїжджали черниці закритих монастирів. На місцеве свято Дев’ятої П’ятниці зібралося духовенство з навколишніх храмів та інші гості. Вийшло урочисто. Наближався Великдень, і о. Сергій попросив черниць обійти мешканців села й отримати згоду на його прихід у день свята з тим, щоб, маючи їхні підписи, отримати на це дозвіл у сільраді. Священику йшов восьмий десяток, він так голодував, що готовий був іти по милостиню по домівках. Голова сільради склав донесення, і 2 вересня 1937 року о. Сергій був заарештований. Постановою “трійки” УНКВС по Калінінській області сімдесятичотирирічний протоієрей був засуджений до розстрілу. Вирок приведений у виконання 19 вересня 1937 року.
Протоієрей Сергій Михайлович Уклонський зарахований до лику священномучеників і сповідників Руської Православної Церкви Ювілейним Архієрейським Собором 2000 року.