Березень,  Житія святих

Священномученик Сергій Скворцов, пресвітер

Місяця березня на 12-й день.

Священномученик Сергій народився 4 липня 1896 року в селі Смольниково Клинського повіту Московської губернії в сім’ї пічника Йосифа Скворцова і його дружини Катерини. У 1914 році Сергій закінчив учительську семінарію і вступив працювати вчителем у початкові класи школи. Незабаром він одружився з Клавдією Миколаївною Михайловою, дочкою службовця залізниці; згодом у них народилося троє дітей – Лідія, Микола та Олександр.

У 1918 році в той час, коли Руську Православну Церкву безбожники-більшовики поставили поза законом, Сергія Йосифовича, котрий бажав послужити Церкві, висвятили на диякона, а 1926 року – на священника до храму мучениці Параскеви П’ятниці в селищі Дрезна Орєхово-Зуєвського району, в якому він і прослужив до свого арешту. На початку 1930-х років він був призначений настоятелем цього храму. Парафіяни любили отця Сергія за те, що він усі сили і час віддавав приходу і для всіх незаможних треби здійснював безкоштовно. У 1926 році храм спробували захопити обновленці, позиції яких були вельми сильні в Орєхово-Зуєвському районі, але отцю Сергію вдалося відстояти церкву від захоплення обновленцями. Тоді влада вирішила храм закрити. Отець Сергій взяв діяльну участь у відстоюванні храму. Після багатьох клопотань і поїздок до ВЦВК священнику і парафіянам вдалося храм зберегти. Він був закритий тільки 1953 року.
Ставлячи собі за мету закриття храму, влада погрожувала отцю Сергію арештом і вимагала від нього, щоб він зняв із себе сан через заяву до газети, підписавшись під тим, що не вірить у Бога і дурманить народ. Але він з обуренням відкинув цю пропозицію. Тоді йому стали пропонувати сховатися, виїхати. “Поїдеш, і, можливо, мине тебе «чаша ця»”, – говорили йому уявні доброзичливці. Але і цю пропозицію він не прийняв, сказавши: “Куди я поїду? Як я буду дивитися народу в очі?”
Навесні 1937 року тяжко захворіла дружина священника Клавдія Миколаївна. Спочатку хвороба здавалася не грізною, бо це була звичайна застуда, але потім вона набула стрімкого розвитку і перейшла в туберкульоз, від якого 30 квітня 1937 року Клавдія Миколаївна померла, залишивши трьох дітей – чотирнадцяти, дванадцяти і дев’яти років. Діти жили з батьком і з бабусею Катериною Микитівною.

Влада заарештувала отця Сергія 28 вересня 1937 року. Відслуживши Літургію на престольне свято в храмі великомученика Никити в селі Кабаново, де незадовго до того був заарештований його друг протоієрей Василій Максимов, він повернувся додому. Глибокої ночі хтось постукав у вікно. Отець Сергій давно чекав цього часу і спокійно сказав: “Це за мною”. Потім він встав, одягнувся і відчинив двері.
До будинку увійшли троє співробітників НКВС. Після обшуку один із них сказав: “Ну, збирайтеся. Беріть усе тепле”. Діти і бабуся заплакали. Отець Сергій попрощався з усіма, усіх благословив і пішов. Арешт батька викликав у дітей нервове потрясіння: дочка Лідія, вискочивши на вулицю, несвідомо почала кричати “караул”, не в силах впоратися зі своїм станом і зупинитися. Співробітники НКВС, щоб втихомирити дівчинку, стали стріляти в повітря.
Перший час після арешту отець Сергій перебував у в’язниці в місті Покров; бабуся і діти привозили йому туди продукти і речі. Одного разу священник передав їм із в’язниці білизну і пасмо свого волосся, і діти зрозуміли, що їхнього батька обстригли. Незабаром отця Сергія перевели до Таганської в’язниці в Москві. Були допитані свідки. Один із них, фотограф Цвєтков, показав, що “Скворцов, використовуючи сан священника, часто проводить бесіди з віруючими”.
Секретар сільради в Дрезні сказав про священника: “Скворцов серед вірян і громадян селища Дрезна проводить антирадянську агітацію, групуючи навколо себе активних церковників. Він підтримував зв’язок з заарештованим нещодавно попом кабановської церкви Максимовим. Скворцов навесні цього року біля сільради в антирадянському дусі заявляв: «Погано стало вірянам. Радянська влада з нас бере великі податки. Хоча держава і каже, що вона не втручається в церковні справи, що Церква відокремлена від держави, а все ж таки нас утискає»”.
Вислухавши зачитані йому свідчення свідків, отець Сергій не погодився з ними і зажадав від слідчого, щоб йому була влаштована очна ставка, але слідчий йому в цьому відмовив.

3 і 4 жовтня 1937 року слідчий допитав священника.
– Дайте свідчення про контрреволюційні висловлювання Максимова.
– Мені під час бесід від священника Максимова щодо нової конституції доводилося чути: “За нової конституції нам буде краще”. Висловлювань контрреволюційного характеру від нього чути не доводилося.
– Слідство має дані, що ви серед вірян селища Дрезна проводили антирадянську агітацію. Чи визнаєте ви це?
– Ні, я цього не визнаю.
– Слідство має дані, що навесні 1937 року, перебуваючи в сільраді, ви висловлювали антирадянські судження про радянську владу, доводячи, що держава утискає віруючих.
– Ні, цього я не визнаю.
— Дайте конкретні свідчення про ваші контрреволюційні зв’язки з попом Максимовим і про його антирадянську діяльність.
Нам відомо, що ви заявляли: “Піп Максимов заарештований за проповіді з амвона й антирадянські висловлювання на поминках”. Які це були висловлювання? Дайте свідчення.
– Я жодних зв’язків контрреволюційного характеру зі священником Максимовим не мав, антирадянських висловлювань Максимова не знаю і не чув. Я чув про причини арешту священника від фотографа Цвєткова.
На цьому допити було припинено, і 5 жовтня слідство було закінчено. 13 жовтня 1937 року трійка НКВС засудила священника до десяти років ув’язнення у виправно-трудовому таборі. Із Таганської в’язниці отця Сергія відправили до 13-го відділення Байкало-Амурського виправно-трудового табору, розташованого в Біробіджані. Тільки тут йому оголосили, що він засуджений до десяти років ув’язнення. Із Байкало-Амурського ВТТ його через деякий час відправили до Південного залізничного ВТТ, до міста Улан-Уде, а потім до Безимянського ВТТ в Самарській області. В Дрезні у отця Сергія залишилися діти, які жили з бабусею; їм допомагали священники храму мучениці Параскеви П’ятниці, віддаючи сім’ї заарештованого священика десяту частину доходу, а також парафіяни. Катерина Микитівна надсилала посилки отцю Сергію, але з початком Великої Вітчизняної війни у них у самих становище так погіршилося, що вони вже з великими труднощами знаходили продукти, щоб надіслати їх священникові. У 1943 році вони отримали від отця Сергія останній лист, у якому він написав: “Дітки ви мої дорогі, справи мої погані, я захворів на дизентерію”.
Священник Сергій Скворцов помер у Безимянському ВТТ 25 березня 1943 року і був похований у невідомій  могилі.