Священномученик Сергій Голощапов Sergiy Goloshapov
Житія святих,  Грудень

Священномученик Сергій Голощапов

Місяця грудня в 7-й день

Священномученик Сергій Іванович Голощапов народився 1882 року в підмосковному селищі Баньки. Його батько працював на фабриці художником по тканинах. З ранніх років Сергій вирізнявся великою релігійністю, співав у церковному хорі, прислуговував у вівтарі. Він закінчив Заіконоспаське духовне училище, Московську духовну семінарію і Московську духовну академію. Був помічником інспектора Московської духовної семінарії. Став автором низки богословських праць.

Під час роботи Священного Собору 1917-1918 років Сергій Іванович працював як діловод Відділу про Вище Церковне Управління. Там він познайомився зі Святішим Патріархом Тихоном.

1920 року Сергій Голощапов прийняв священний сан і був призначений настоятелем храму святителя Миколая в Покровському, навпроти Покровської громади сестер милосердя. У 1922-1925 роках отець Сергій служив без зарахування до штату в Нікольському монастирі. У 1926 році став настоятелем храму Святої Трійці в Нікітниках і встановив суворі статутні служби, як у монастирі. Під великі свята відбувалися всенічні бдіння, які починалися о десятій годині вечора і закінчувалися о 5-6 годині ранку. Після закінчення служби була братська трапеза. Вона була убога, але сповнена солодощі духовного спілкування.

У 1929 році храм закрили, а отця Сергія заарештували. Йому було висунуто звинувачення в контрреволюційній діяльності. Священика засудили до 3 років ув’язнення в Соловецькому таборі особливого призначення. У важких умовах табірного життя і без того слабке здоров’я отця Сергія було ще більше підірвано.

У 1931 році отець Сергій був висланий у місто Мезень Архангельської області. Одночасно в Москві заарештували його дружину і відправили на 3 роки “на вільне поселення” за місцем заслання чоловіка. У 1934 році Голощаповим дозволили переїхати в середню смугу Росії. Вони обрали місто Муром Горьковської області.

У 1935 році отець Сергій із дружиною оселилися в місті Можайську. У крихітній комірчині, яку винаймав отець Сергій, він влаштував собі маленький вівтар, перед яким здійснював ранкові та вечірні служби, де палко молився за всіх стражденних і обтяжених.

7 грудня 1937 року протоієрея Сергія заарештували на своїй квартирі під час звершення всеношної. На допиті у нього запитували про незаконні богослужіння і контрреволюційну діяльність, яку він нібито проводив серед населення. Однак отець Сергій відмовився обмовити себе. 16 грудня 1937 року трійка Управління НКВС МО засудила священика Сергія Голощапова до розстрілу. Розстріляний 19 грудня на полігоні в Бутово.

Зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Руських 27 грудня 2000 року постановою Священного Синоду Руської Православної Церкви.