...
Священномученик Платон (Кульбуш), єпископ Ревельський Platon Revelskiy
Житія святих,  Січень

Священномученик Платон (Кульбуш), єпископ Ревельський

Місяця січня на 1-й день

Священномученик Платон (в миру Павло Петрович Кульбуш) народився 1869 року в селі Поотсі-Кипу Ліфляндської губернії в сім’ї псаломщика. Закінчивши Ризьку духовну семінарію і Санкт-Петербурзьку духовну академію, 1894 року був висвячений на священника і став настоятелем естонської православної парафії в Петербурзі.

1898 року з ініціативи отця Павла в Петербурзі було відкрито естонське Братство в ім’я священномученика Ісидора Юр’ївського, метою якого було піклування про зростання і духовне зміцнення православної естонської пастви, видання духовної літератури естонською мовою, побудова парафіяльного храму.

Діяльність отця Павла була багатогранною і виходила за межі своєї парафії та Братства. Він був відомий у місті своїми проповідями. За свідченнями сучасників, отець Павло був тонкою і глибоко освіченою людиною, чуйною, м’якою і привітною. Широта поглядів і почуття гумору поєднувалися в ньому з постійною духовною зосередженістю і релігійним завзяттям. Отця Павла любила не тільки естонська паства, а й багато петербуржців із різних верств суспільства.

1907 року було освячено побудований стараннями отця Павла храм, у якому богослужіння відбувалися естонською мовою. У його освяченні взяв участь святий праведний Іоанн Кронштадтський.

Прийнявши чернечий постриг з ім’ям Платон, майбутній священномученик 1917 року був хіротонізований на єпископа Ревельського. Єпископу Платону відразу ж доручили тимчасове управління всією Ризькою єпархією. Він ревно взявся за відновлення парафіяльного життя, яке прийшло в розлад за час революційної смути. Під час окупації Прибалтики німецькими військами владика твердо захищав інтереси ввіреної йому єпархії перед окупаційною владою.

У грудні 1918 року містом Тарту заволоділи більшовики, а в січні 1919 року єпископа Платона заарештували просто на вулиці та ув’язнили в приміщенні Кредитного банку, перетвореного на в’язницю. Святителя утримували у важких умовах, піддавали знущанням і приниженням. У ніч із 14 на 15 січня 1919 року Тарту було відбито білими військами. Але, відступаючи, червоні естонські комісари по-звірячому вбили єпископа Платона. Преосвященний владика був похований у Спасо-Преображенському соборі в місті Ревелі.

Священномученик Платон зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Руських у серпні 2000 року на Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви.