Священномученик Петро Смородінцев, пресвітер p1ecfcqhts1gj41env1t5v16qtdda3

Священномученик Петро Смородінцев, пресвітер

Священномученик Петро – Петро Семенович Смородінцев – народився в 1866 році; він вступив до Пермської Духовної семінарії, але в 1880 році вийшов з 1 класу семінарії; в 1885 році Петра призначили псаломщиком до храму на честь безсрібників Косьми і Даміана в село Юшковське Єкатеринбурзького повіту Пермської губернії, а 1899 року – висвятили у сан диякона до цього храму.
16 березня 1906 року диякона Петра було переведено до Вознесенської церкви у Верхньо-Уфалейському заводі Єкатеринбурзького повіту, а 12 квітня того ж року призначено дияконом до Свято-Троїцької церкви в село Бруснятське того ж повіту. У 1908 році він був висвячений на священика до храму Різдва Пресвятої Богородиці в селі Краснопілля Верхотурського повіту Пермської губернії.
Отець Петро був людиною, що володіла великими практичними здібностями, і його тоді захопили ідеї полегшення селянської праці та благоустрою селянського побуту. Він побудував у селі Юшківське паровий млин, провів у хати електрику, обладнав ремонтну майстерню, і в результаті село перетворилося майже на автономний промислово-сільськогосподарський комплекс, де селяни самі забезпечували себе майже всім необхідним. Отця Петра також цікавили питання матеріальної незалежності селян, тож він поклав початок місцевому кооперативному руху та створив кредитне товариство, ставши його головою. Безліч обов’язків, що лежать у господарській царині, почали врешті-решт цілком поглинати його час, це ставало несумісне з пастирським служінням, і 1917 року він вийшов за штат. Однак залишення служби Божої його не влаштувало, і 1918 року, незадовго до свята Трійці, його, відповідно до його прохання, призначили до храму Іоанна Предтечі в село Кочневське. Отець Петро відслужив тут у саме свято і в Духів день, а потім вирушив додому в село Юшківське, де жили його рідні, щоб здати всі справи за своїми мирськими, господарськими посадами. Приїхавши додому, він тільки-но встиг випити склянку чаю, як його заарештували червоногвардійці, що прийшли по нього, і відправили в Каслі. Прощаючись із рідними, він усіх благословив і сказав: “Живіть із Богом, а мені вже не бачитися з вами!” Присутня тут сестра священика хотіла було заперечити, але отець Петро впевнено підтвердив, що бачаться вони востаннє.
Після приїзду в Каслі більшовики засудили його до розстрілу, і його разом із протоієреєм Олександром Миропільським відвезли за п’ятнадцять верст від Каслій і поблизу річки Гіркої, 23 червня 1918 року, розстріляли. Згодом, під час приходу білих його впізнали лише за підрясником: голова його була розбита на черепки сокирою або кайлом, а на тілі виявлено дві вогнепальні рани.
Священика Петра Смородінцева поховали в Каслях поруч з Успенським храмом разом з убитими протоієреєм Олександром Миропольським і священиком Петром Бєляєвим.