...
Священномученик Петро Остроумов, пресвітер p1e05m894i15t15lr10o0uemboc3
Житія святих,  Червень

Священномученик Петро Остроумов, пресвітер

Місяця червня на 27-й день

Священномученик Петро народився 1 липня 1875 року в селі Троїцьке Клинського повіту Московської губернії в сім’ї диякона Петра Остроумова. У 1896 році Петро закінчив учительську семінарію в Подільському повіті і вступив учителем в одну зі шкіл у Звенигородському повіті.
У 1899 році Петро був висвячений у сан диякона до храму Різдва Христового в селі Петровське Клинського повіту, а 1909 року – у священика до Троїцького храму в рідному селі Троїцьке. Тут отцю Петру і довелося пережити гоніння від безбожної влади.
У 1929 році місцева влада намірилася закрити Троїцький храм, але перешкодою для цього став авторитетний сільський священик, якого і селяни добре знали, і він знав їх усіх, і тому отця Петра вирішили заарештувати. Було допитано свідків, які за своїм становищем мали допомагати органам ОДПУ: завідувач ізбой-читальні та голова сільради. Завідувач ізбой-читальні сказав: “Сам не чув, але знаю від інших громадян селища, що… Остроумов своїми проповідями закликав населення протистояти передбачуваному закриттю церкви, ходив сам по селищу… і збирав підписи проти закриття церкви по домівках”.
Голова сільради сказав: “З розмов і чуток… я знаю, що… Петро Петрович Остроумов розповідав проповіді, спрямовані на підрив радянської влади, кажучи: “Необхідно вірити в Бога; комуністи ведуть вас до прірви, і, прийде час, ви всі, обдурені комуністами і радянською владою, покаєтеся”. Після винесення волосним з’їздом рішення про закриття церкви… Остроумов, спільно з церковною радою, скликав збори вірян, іноді навіть без дозволу… на яких збирав підписи проти закриття церкви…”
Священика Петра Остроумова заарештували 18 жовтня 1929 року і ув’язнили в Бутирській в’язниці в Москві. 1 листопада слідчий допитав його.
12 листопада слідство було закінчено. Отця Петра обвинуватили в тому, що, “будучи священиком, використовував релігійні настрої вірян із метою антирадянської агітації, збирав підписи проти закриття церкви… провокуючи вірян на масовий виступ”.
23 листопада 1929 року Особлива Нарада при Колегії ОДПУ засудила священика до трьох років заслання в Північний край. Коли отець Петро повернувся із заслання, йому було заборонено жити ближче, ніж за сто кілометрів від Москви, і він оселився у Волоколамському районі.
У 1937 році отець Петро став служити в Покровському храмі в селі Покровському Волоколамського району. Того ж року секретна інформаторка на прізвисько Берізка відправила агентурні донесення співробітнику місцевого відділення НКВС. Вона повідомляла: “Піп Покровської церкви Остроумов займається обробкою вірян. При подвірному обході селищ… агітує і розпускає неправдиві чутки про війну, заявляючи: “Скоро буде війна, комуністи це відчувають… и… заарештовують селян, садять безвинних священиків у в’язниці; я, напевно, ходжу останні дні, залишилося мені відслужити останній листопад місяць. Приходьте, православні, на говіння, скоро ж усі церкви закриють…” У листопаді 1937 року приблизно о першій годині дня в Покровській церкві Остроумов виголошував проповідь, у якій просив вірян не залишати храму Божого, молитися і частіше відвідувати церкву”.
Отця Петра заарештували 2 грудня 1937 року і ув’язнили в одну з в’язниць у Волоколамському районі. Цього ж дня допитали свідків, які показали, що священик часто виголошував проповіді, закликаючи вірян не полишати храму Божого і більше молитися, оскільки храми скоро закриють. Крім того, часто роздавав дітям цукерки.
– Проживаючи в селі Покровському, ви серед вірян і колгоспників вели антирадянську і контрреволюційну діяльність. Дайте свідчення, – зажадав від священика слідчий.
– Антирадянською агітацією я серед вірян і колгоспників не займався.
– Слідству відомо, що ви серед вірян вели антирадянські розмови. Ви це приховуєте. Вам зачитується низка показань свідків, які викривають вас в антирадянській та антиколгоспній діяльності. Чи підтверджуєте ви це?
– Заявляю, що я антирадянськими й антиколгоспними розмовами не займався. Що ж стосується проповідей, то, дійсно, я проповіді говорив на початку мого приїзду в село Покровське… В даний час я проповідей не вимовляю. Зачитані мені показання свідків я заперечую.
Слідство було закінчено в самий день арешту, 2 грудня; 5 грудня 1937 року трійка НКВС засудила священика до десяти років ув’язнення. Священик Петро Остроумов помер 10 липня 1939 року у виправно-трудовому таборі в Амурській області, його поховали в безвісній могилі.

Знайшли помилку