Священномученик Петро Остроумов, пресвітер

День пам'яті (н. ст.)

Місяця червня на 27-й день / у неділю, найближчу до 25 січня, — Собор новомучеників і сповідників Церкви Руської (перехідне)

Священномученик Петро народився 1 липня 1875 року в селі Троїцьке Клинського повіту Московської губернії в сім’ї диякона Петра Остроумова. У 1896 році Петро закінчив учительську семінарію в Подільському повіті і вступив учителем до однієї із шкіл у Звенигородському повіті.

1899 року Петро був висвячений в сан диякона до храму Різдва Христового в селі Петровське Клинського повіту, а 1909 року був рукопокладений на священника до Троїцького храму в рідному селі Троїцьке. Тут отцю Петру і довелося пережити гоніння від безбожної влади.

У 1929 році місцева влада захотіла закрити Троїцький храм, але перешкодою для цього став авторитетний сільський священник, якого селяни добре знали, і він знав їх усіх. Тож отця Петра вирішили заарештувати. Було допитано свідків, які за своїм становищем мали допомагати органам ОДПУ: завідувач хати-читальні та голова сільської ради. Завідувач хати-читальні сказав: «Сам не чув, але знаю від інших громадян селища, що… Остроумов своїми проповідями закликав населення протистояти передбачуваному закриттю церкви, ходив сам селищем… і збирав підписи проти закриття церкви по домівках».

У свою чергу, голова сільської ради сказав: «Із розмов і чуток… я знаю, що… Петро Петрович Остроумов розповідав проповіді, спрямовані на підрив радянської влади, кажучи: “Необхідно вірити в Бога; комуністи ведуть вас до прірви, і, прийде час, ви всі, обдурені комуністами і радянською владою, покаєтеся”. Після винесення волосним з’їздом рішення про закриття церкви… Остроумов, спільно з церковною радою, скликав збори вірян, іноді навіть без дозволу… на яких збирав підписи проти закриття церкви…»

Священника Петра Остроумова заарештували 18 жовтня 1929 року і ув’язнили в Бутирській в’язниці в Москві. 1 листопада слідчий допитав його. Під час допиту отець Петро заперечив ведення антирадянської агітації і збір підписів.

12 листопада слідство було закінчено. Отця Петра обвинуватили в тому, що він «будучи священником, використовував релігійні настрої вірян з метою антирадянської агітації, збирав підписи проти закриття церкви… провокуючи вірян на масовий виступ».

23 листопада 1929 року Особлива Нарада при Колегії ОДПУ засудила священника на три роки заслання до Північного краю. Коли отець Петро повернувся із заслання, йому було заборонено жити ближче ніж за сто кілометрів від Москви, і він оселився у Волоколамському районі.

1937 року отець Петро став служити в Покровському храмі в селі Покровському Волоколамського району. 2 грудня того ж року його знову заарештували і ув’язнили у Волоколамському районі. Цього ж дня були допитані свідки, які показали, що священник часто виголошував проповіді, закликаючи вірян не полишати храму Божого і більше молитися, оскільки храми скоро закриють, а також часто роздавав дітям цукерки.

Слідство було закінчено в сам день арешту, 2 грудня; 5 грудня 1937 року трійка НКВС засудила священника на десять років ув’язнення. Священник Петро Остроумов помер 10 липня 1939 року у виправно-трудовому таборі в Амурській області і був похований в безвісній могилі.