Священномученик Петро Дяконов, пресвітер 6389f5c1ce362627502116 1
Житія святих,  Вересень

Священномученик Петро Дяконов, пресвітер

Місяця вересня на 18-й день

Священномученик Петро Федорович Дьяконов народився 1866 року в селі Полозовське Вятської губернії в сім’ї псаломщика. У сім’ї було восьмеро дітей: троє синів, які стали священиками, і чотири дочки. Петро закінчив духовне училище і Пермську духовну семінарію. Завдяки чудовим музичним здібностям він став півчим архієрейського хору. Двадцяти років Петро був визначений псаломщиком до Пермського Спасо-Преображенського кафедрального собору. У червні 1887 року Петро Федорович переїхав до Єкатеринбурга, поступив псаломщиком до храму Вознесіння Господнього і незабаром одружився. У жовтні 1887 року Петро Федорович був висвячений у сан диякона. У 1891 році отець Петро був переведений на службу в Катерининський собор. У травні 1891 року він був висвячений на священика, але залишався служити дияконом. Через деякий час він став викладачем співу в Катерининській церковнопарафіяльній школі та керівником церковного хору, а з 1898 року – вчителем співу при Єпархіальних педагогічних курсах і завідувачем жіночої школи в ім’я праведного Симеона Верхотурського.

У листопаді 1902 року отець Петро був переведений у храм в ім’я святого апостола і євангеліста Іоанна Богослова Верхньо-Салдинського заводу Верхотурського повіту. У вересні 1909 року його призначили настоятелем цього храму, а перед революцією він став членом Нижньо-Салдинського Місіонерського комітету Верхотурського повіту.

У січні 1918 року новою владою було націоналізовано Верхньо-Салдинський металургійний завод. У травні на Уралі почалися виступи проти радянської влади, які придушувалися військами Червоної армії. Лінія фронту через Верхньо- і Нижньо-Салдинські заводи не проходила, але через ці селища проходили червоноармійські загони, що відступали. У середині вересня більшовики почали позбуватися заручників, серед яких було багато священно- і церковнослужителів. Масові розстріли відбувалися поблизу станції Нижня Салда. Тут 18 вересня були розстріляні ієреї Верхньо-Салдинського заводу Петро Дьяконов і Олексій Кузнєцов. 26 вересня священики разом з іншими убієнними за віру були відспівані і віддані християнському похованню.

Священномученик Петро Дьяконов причислений до лику святих новомучеників і сповідників Руських 17 липня 2002 року ухвалою Священного Синоду Руської Православної Церкви.