...
Житія святих,  Червень

Священномученик Павел Іванов пресвітер

День пам'яті (н. ст.)

Місяця червня на 14-й день / у неділю, найближчу до 25 січня, — Собор новомучеників і сповідників Церкви Руської (перехідне)

Священномученик Павел народився 1875 року в селі Цуриково Смоленського повіту Смоленської губернії в сім’ї священника Іоанна Іванова. Початкову освіту Павел здобув у духовному училищі. У 1898 році він закінчив духовну семінарію і до 1901 року працював учителем у школі в селі Болшево Бєльського повіту Смоленської губернії.

У 1901 році помер отець Іоанн, і Павел був висвячений на місце батька до Успенського храму в селі Цуриково. Там він служив до 1910 року, коли його призначили полковим священником до 7 Туркестанського стрілецького полку, який розміщувався тоді в містах Коканді, Скобелеві та Андижані. Революція і громадянська війна застали його на службі в полку при сто восьмому госпіталі.

З 1919-го до 1926 року отець Павел служив у Покровському храмі в селі Тупичево Городнянського повіту Чернігівської губернії. У 1926 році священник переїхав до Москви, де в цей час жила його мати, і був призначений служити до Успенського храму в селі Обухово Солнєчногорського району Московської області.

У березні 1938 року співробітники Солнєчногорського НКВС допитали штатних свідків, які підписали надані їм протоколи допитів; на підставі цих протоколів 23 березня отця Павла заарештували та ув’язнили спочатку у в’язниці в Солнєчногорську, а потім у Таганській в’язниці в Москві. 25 березня слідчий допитав його.

— Слідство має дані, що ви займаєтеся контрреволюційною діяльністю. У червні 1937 року ви, перебуваючи в будинку одного колгоспника села Обухового, висловлювалися, що більшовики поневолюють народ, судять ні за що, зганяють на будівництво каналу Волга-Москва, говорили, що канал споруджено невинними людьми… що більшовики утискають релігію, руйнують церкви, непосильними податками утискають служителів, тільки завдяки західним країнам у нас ще існує релігія, — заявив священнику слідчий.

— Винним себе у пред’явленій мені контрреволюційній діяльності не визнаю і її заперечую, таких висловлювань ніколи не було.

На цьому допити припинилися внаслідок арештів самих слідчих. На їхнє місце через деякий час прийшли інші, але це анітрохи не вплинуло на долю священника. 2 червня 1938 року трійка НКВС, на підставі тих самих свідчень лжесвідків, засудила отця Павла до розстрілу. Священник Павел Іванов був розстріляний 27 червня 1938 року і похований в безвісній спільній могилі на полігоні Бутово під Москвою.