Березень,  Житія святих

Священномученик Олексій Усенко пресвітер

День пам'яті (н. ст.)

Місяця березня на 2-й день / червня на 13-й день

Олексій Дмитрович Усенко народився у сім’ї псаломщика містечка Великий Токмак 1887 року. Після закінчення Таврійської духовної семінарії у 1908 році був призначений псаломщиком до Казансько-Богородичної церкви села Костянтинівка Бердянського повіту. До цієї ж церкви в 1910 році він був висвячений на священника. Дружину отця Олексія звали Олександра Вікторівна. У 1913 році у їх сім’ї народилася дочка Людмила, у 1915 – друга дочка, Олена. Революція і події, що відбулися після неї, змінили звичний спосіб життя. Дії безбожної влади, спрямовані на знищення релігії, змушували багатьох священнослужителів залишати нажиті місця та перебиратися до міст і сіл, де ще залишалися храми, що діють. З 1930 році сім’я Усенка жила у селі Тимошівка, де отець Олексій служив у храмі в ім’я святих безсрібників та чудотворців Косми та Даміана. За активну проповідь у 1931 році його вислали із Тимошівки, але, повернувшись, він продовжив служити та нести слово Боже людям. У 1936 році храм був закритий і перетворений на комору. Отець Олексій пішов працювати до колгоспу, не припиняючи проповідувати скрізь, де були люди, які готові його слухати. Він переконував віруючих збирати підписи та клопотати перед владою про відкриття храму. Проповіді отець Олексій віддавав усі свої сили, викриваючи та умовляючи тих, хто вагався і засумнівався. Мужність священника знаходила живий відгук у душах селян.

Влада оцінила діяльність батюшки по-своєму: 30 жовтня 1937 року було виписано ордер на арешт Олексія Дмитровича Усенка. У мелітопольській в’язниці тюремний лікар оглянув ув’язненого та поставив діагноз: «Хронічний міокардит. Придатний до фізичної праці середньої тяжкості». Ще до винесення вироку медична комісія визначала рівень можливої ​​експлуатації ув’язненого. Занурений у темряву табірного життя далекого і страшного Байкало-Амурського виправно-трудового табору, покірно зазнаючи скорботи та поневіряння, священник Олексій до кінця своїх днів залишився вірним служителем Христа та Його Святої Церкви.

Постановою Священного Синоду УПЦ від 29 серпня 2001 року ієрея Олексія Усенка причислено до лику місцевошанованих святих новомучеників Запорізької єпархії.