Священномученик Олександр Тетюєв, пресвітер y
Житія святих,  Вересень

Священномученик Олександр Тетюєв, пресвітер

Місяця вересня на 20-й день

Священик Олександр Павлович Тетюєв народився 10 березня 1879 року в селі Салтанове Чердинського повіту Пермської губернії. Усі предки його були священнослужителями в Пермській губернії. Прадід його, Сава Іоакимович Тетюєв служив на початку XIX століття. Його син, Стефан Савич, народився 1825 року і служив дияконом. Дружина Стефана Савича, дочка паламаря з Ниробської церкви, народилася 1828 року. Їхній син Павло Стефанович народився 1853 року в Солікамську; його дружина, Любов Федорівна, народилася 1858 року і була дочкою псаломщика. Павло Стефанович був висвячений у сан священика до одного з храмів міста Солікамська, де прослужив до самої смерті, 1916 року. Його син Олександр вступив на навчання до міського училища в Солікамську, закінчити яке йому не довелося. Одного разу він із товаришами вирішив пожартувати. За одну ніч вони перевісили майже всі міські вивіски. Вивіску купця другої гільдії повісили шевцю, а вивіску шевця – купцю і т.д. Отець Павло на жарт подивився суворо і вирішив свого сина приблизно покарати. Він забрав його з училища і віддав на виправлення в Солікамський Троїцький монастир. Два роки пробув Олександр послушником, останнім часом – у архімандрита Хрисанфа Клементьєва. Монастирське життя благотворно вплинуло на юнака. У монастирі він став посилено займатися і склав екстерном іспити за курс училища, отримавши право на викладання в церковно-парафіяльних сільських школах. 1901 року Олександр Павлович вступив учителем у церковно-парафіяльну школу села Мошева; через рік він став помічником учителя в селі Усть-Нироб. Тут він одружився з Клавдією Олександрівною.

Колись, рано чи пізно, але дедалі наполегливіше починає поставати в розумі людини питання про сенс її життя. Якщо іншій людині, яка живе за межами Русі, для задоволення запитів душі достатньо відшукати свою справу, то для російської людини цього мало. Їй хочеться, щоб сенс її життя збігався зі змістом життя вічного, як його відкрито людям Христом, хочеться, щоб він був близький і сенсу життя народному. У момент таких пошуків архімандрит Хрисанф порадив Олександру Павловичу залишити вчителювання і благословив стати священиком. У 1903 році його висвятили в сан священика села Лекмартово. Недовго о. Олександр тут прослужив і був переведений у Воскресенський собор міста Чердині. Ще не прокотився російською землею більшовицький каток, і місто славилося багатьма видатними людьми і, зокрема, священиками. Після приходу в Чердинь більшовиків багато священнослужителів було відразу закатовано, причому найжорстокішим чином – їх обливали крижаною водою на морозі до смерті.

Уперше о. Олександр був заарештований у 1920 році. Олександр був заарештований 1920 року за відмову співпрацювати з ЧК, він просидів у в’язниці Чердині близько року. Вдруге його заарештували 1929 року за опір обновленству. Цього року обновленці докладали значних зусиль, щоб захопити православні храми. Вони силою захопили Воскресенський собор, сподіваючись, що о. Олександр продовжить своє служіння в ньому. Олександр продовжить своє служіння в ньому і тим самим приєднається до обновленців. Але священик категорично відмовився служити з обновленцями і перейшов до храму Успіння, який залишався православним, а за ним перейшли і всі парафіяни.

Обновленці запротестували проти відходу парафіян і звернулися по допомогу до ГПУ. Отець Олександр був заарештований і звинувачений у тому, що він своїми діями вніс ворожнечу в середовище вірян. Сидів він у в’язниці на Усоллі. Будівля ця раніше належала церкві, і тут народилися всі брати і сестри о. Олександра. Олександра. Звільнившись з ув’язнення, о. Олександр повернувся в Чердинь, продовжував служити в храмі. Гоніння на Православну Церкву тим часом не тільки не зменшувалися, а й дедалі збільшувалися, і священик, щоб не наражати дружину й дітей на переслідування, благословив їх переїхати в інше місто, звідки вони приїжджали провідувати подвижника-батька. У 1936 році близькі стали вмовляти о. Олександра залишити священство і перейти на громадянське життя. Олександра залишити священство і перейти на цивільну службу, домашні навіть і костюм йому купили, але він категорично від цих пропозицій відмовився. Усе життя він найбільше любив Православну Церкву, православну Росію, російський народ, який найповніше втілив у собі ідеал християнської досконалості, і для нього немислимо було залишити церковне служіння. “Я вірю, – говорив він, – що, незважаючи на всі гоніння, православ’я, яке сповідує російський народ, не буде знищено”. Отець Олександр був заарештований 5 серпня 1937 року і незабаром розстріляний.