Священномученик Олександр Поспєлов Aleksandr Pospelov
Житія святих,  Грудень

Священномученик Олександр Поспєлов

Місяця грудня на 13-й день

Священномученик Олександр Васильович Поспєлов народився 1883 року в місті Володимирі в сім’ї чиновника державного казначейства. Закінчив Володимирську духовну семінарію. У 1904 році був висвячений на диякона і потім на ієрея. Служив спочатку в селі Ваганово, потім у селі Кібергіно.

Отець Олександр був талановитим проповідником. Він завжди ретельно готувався, читав багато книжок, тексти своїх проповідей завжди напередодні записував. Щоб його послухати, люди спеціально приїжджали до нього в храм. Після революції, під час жорстоких репресій проповідник прямо говорив, що радянська влада відкрила гоніння на Церкву.

У 1929 році в село Кібергіно приїхали робітники з міста, щоб зняти і знищити церковні дзвони. Натовп селян зібрався навколо дзвіниці й активно висловлював своє невдоволення. Найближчої неділі отець Олександр виголосив проповідь, у якій говорив, що нині в людях зменшується благочестя.

Невдовзі місцеві комуністи відправили заяву районному уповноваженому ОДПУ, в якій просили “…вжити найрішучіших заходів і викорінити цю чорну зграю, на чолі якої стоять піп Поспєлов та інші тут перейменовані”. Отець Олександр був заарештований і ув’язнений у в’язницю в місті Шуї. Його засудили до 3 років ув’язнення в концтабір і відправили на Соловки. Повернувшись з ув’язнення 1932 року, отець Олександр був удостоєний сану протоієрея. Його призначили на служіння в храм села Велике Пісочне в Нижегородській області.

У 1937 році протоієрея Олександра знову заарештували. На допиті його запитували, яку він веде контрреволюційну діяльність на своїй парафії, чи визнає себе винним в організації саботажу під час зняття дзвонів. Ніякої провини за собою отець Олександр не визнав і нікого не обмовив. 14 грудня 1937 року трійка НКВС засудила отця Олександра до розстрілу. Протоієрея Олександра Поспєлова було розстріляно 26 грудня 1937 року, його поховали в невідомій спільній могилі на Бугровському кладовищі в Нижньому Новгороді.

Зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Руських у серпні 2000 року на Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви.