Священномученик Олександр Ільєнков Oleksand Ilenkov
Березень,  Житія святих

Священномученик Олександр Ільєнков

Місяця березня на 1-й день.

Священномученик Олександр народився 9 квітня 1896 року в селищі Судак Таврійської губернії в сім’ї священика Олександра Іоакимовича Ільєнкова. Олександр закінчив Таврійську Духовну семінарію і поїхав до батька, який після 1917 року разом із сім’єю переїхав у село Чернігівку Бердянського повіту. Тут Олександр познайомився зі своєю майбутньою дружиною Параскевою.
У родині в них згодом народилося троє дітей. Олександр Олександрович вирішив прийняти сан священика в той час, коли вже почалися жорстокі гоніння на Православну Церкву. Дізнавшись про це, його дружина заперечила і стала відмовляти від необачного, на її думку, кроку, але той був непохитний, і 1924 року єпископ Сергій (Звєрєв) висвятив його на священика та направив служити в село Новопавлівку. Своїм ревним і благоліпним служінням отець Олександр швидко завоював авторитет серед парафіян, для яких церковна служба залишалася на той час часто єдиною розрадою в сумному житті.
У 1930 році п’яні комсомольці спробували розгромити будинок священика. Підійшовши до будинку впритул, погрожуючи і кричачи, вони вистрілили у вікно. Куля влучила в самовар. Якась жінка, бачачи те, що відбувається, закричала: “Батюшку вбили, виродки!” Комсомольці злякалися шуму на вулиці й розбіглися.
У тридцятих роках під виглядом розкуркулення почалося розграбування селянських господарств. Селяни і в цю важку пору, коли було важко їм самим, не залишили священика і привозили до нього додому продукти і зерно. Незабаром до отця Олександра прийшли в дім з обшуком і, знайшовши два мішки зерна, стали їх забирати, але священик став проти цього, заявивши, що у нього велика сім’я. Тоді представники влади почали його бити і тягати за бороду. Отець Олександр не витримав, кинув мішки, зерно висипалося на землю, і священика звинуватили в тому, що він розсипає і гниє колгоспне добро; його одразу ж заарештували і на тиждень посадили до в’язниці. За півроку після того, що сталося, храм у селі закрили, і священикові з сім’єю довелося виїхати до Бердянська. Служив отець Олександр разом з іншими священиками, які залишилися без місць, у Покровській церкві, заробляючи на прожиток сім’ї як сторож, то різноробочий, то вантажник. Іноді він наймався на поденну роботу, яка полягала в чищенні громадських туалетів.
Влітку 1937 року всі священики, які об’єднувалися навколо Покровського храму, були заарештовані, і разом із ними отець Олександр Ільєнков. Перший час він разом з іншими священиками сидів у в’язниці в Бердянську, де на допитах його жорстоко били слідчі, домагаючись, щоб він підписав лжесвідчення. Але на всі запитання отець Олександр відповідав однозначно, що винним себе не визнає. Після допитів і завершення слідства отця Олександра перевели до в’язниці в Запоріжжі. 29 жовтня 1939 року трійка НКВС засудила отця Олександра до п’яти років ув’язнення в табір, і його відправили до Усольтабору, що розташовувався неподалік від міста Солікамська Пермської області. Священик Олександр Ільєнков помер в ув’язненні 14 березня 1942 року і його поховали в безвісній могилі. У цей час його дочка перебувала в німецькому концтаборі, нічого не знаючи про долю батька. У ніч із 13 на 14 березня вона побачила сон, ніби на небі розпустився гарний бутон і з нього з’явився лик Спасителя, а поруч був її уклінно молиться батько в блакитному вбранні з рожевими переливами. Через багато років вона дізналася, що це сновидіння збіглося з днем смерті батька.