Житія святих,  Вересень

Священномученик Олександр (Федосєєв)

Місяця вересня на 21-й день

Народився 24 липня 1866 року в сім’ї канцелярського служителя, закінчив Пермську духовну семінарію. 7 серпня того ж року єпископом Володимиром (Микольським) висвячений в сан священика до Солікамського Свято-Троїцького собору.

Нагороджений наперсним хрестом та орденом Святої Анни 3 ступеня.

На початку грудня 1918 року до Верхньокам’ю почали наближатися Колчаківські війська. У той самий час у країні почалися селянські повстання. Майкорський загін червоної гвардії кілька разів їздив на придушення повстань у селах.

У середині грудня до Майкору прибув червоногвардійський загін Афонії Назукіна, що складається з усольських, березниковських та пожевських робітників. Чимало влилося в загін Назукіна та майкорських червоногвардійців.

Але наприкінці грудня під натиском білих військ червоні змушені були евакуюватися з Майкора. В останні дні перед евакуацією, за наказом партійної організації, червоногвардійці, які всюди чинили злочини, вчинили їх і в заводі Майкор. У ніч з 19 на 20 грудня, як «керівники повстання, що готується в Майкорі», були схоплені і виведені із заводу: настоятель Майкорської Богоявленської церкви протоієрей Михайло Кисельов, 62-річний старець; священик Олександр Федосєєв; його син, Олександр Федосєєв, службовець заводської контори та доглядач заводу Леонід Євсєєвич Петелін.

Вже наступного дня, 20 грудня, Сибірські війська Білої армії зайняли завод. Ними було організовано пошуки уведених. За п’ять днів тіла мучеників знайшли біля заводу на лузі під снігом. Усі жертви були виколоті багнетами. Вбитих при величезному збігу народу поховали у спільній могилі у церковній огорожі.

Ювілейним Архієрейським Собором Руської Православної Церкви 2000 року священик Олександр (Федосєєв) прославлений в лику святих Новомучеників та Сповідників Руських.