Священномученик Нікандр Гривський p1dln56l8216da1t5d13vi10m9147a3
Житія святих,  Вересень

Священномученик Нікандр Гривський

Місяця вересня на 24-й день

Священномученик Никандр Семенович Гривський народився 1880 року в Псковській губернії в сім’ї сільського священика. Навчався в Псковській духовній семінарії і служив псаломщиком. У 1905 році він одружився, Бог благословив подружжя п’ятьма дітьми.

У 1912 році його висвятили на диякона і того ж року на священика до храму Різдва Христового на погості Почеп Псковської губернії, де служив у той час його старий батько. У 1916 році від дизентерії померли дружина і двоє дітей батюшки, і він залишився з трьома малолітніми дітьми. Отець Никандр вів своє невелике господарство, багато допомагав односельцям як продуктами харчування, так і словами розради. Ніхто не йшов від нього без доброї участі у своїх потребах. Коли в нього крали овечок, птицю, пшеницю, він не озлоблювався на людей, а тільки посилював молитву. Дітей отця Никандра, як дітей священика, ніде не брали на роботу, і він від цього сильно страждав.

Восени 1929 року від отця Никандра зажадали здати велику кількість продовольства, якого у нього не виявилося. За несплату продподатку в нього конфіскували все господарство, і селяни стали допомагати батюшці хто чим міг. Священика і його старшого сина заарештували за те, що вони “організовано протидіяли проведеним заходам радянської влади в селі, і, зокрема, проведеній суцільній колективізації”. Батька Никандра засудили до 10 років ув’язнення в концтаборі, його сина – до п’яти. Вони відбували покарання в Соловецькому таборі особливого призначення. У 1932 році отцю Никандру, як інваліду, було замінено ув’язнення в таборі на заслання до закінчення терміну.

27 липня 1938 року священик Никандр був знову заарештований за звинуваченням у тому, що “висловлював контрреволюційні наклепницькі вигадки про колгоспне будівництво і становище трудящих у Радянському Союзі, використовуючи релігійні забобони”. Його засудили до п’яти років ув’язнення у виправно-трудових таборах НКВС. Помер священик Никандр Грівський 2 жовтня 1940 року в Обозерському табірному пункті Архангельської області, його поховали в безвісній могилі.

Зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Руських 26 грудня 2001 року визначенням Священного Синоду Руської Православної Церкви.