Житія святих,  Серпень

Священномученик Миколай Прозоров, пресвітер

Місяця серпня на 8-й день

Микола Федорович Прозоров народився 4 травня 1897 р. у с. Покровська Варежка Нижньоломовського повіту Пензенської губернії (нині Кам’янського району Пензенської області) в сім’ї паламаря. У 1911 р. закінчив Тихонівське духовне училище в Пензі, у квітні 1915 р. вибув із четвертого класу духовної семінарії і вступив до Олексіївського військового училища в Москві. Восени 1915 р. вирушив на фронт. Навесні 1918 р. повернувся до Пензи у званні штабс-капітана, незабаром був заарештований ЧК і засуджений до розстрілу. В очікуванні страти дав обітницю стати священиком, якщо Господь збереже йому життя, – і був амністований.

Восени 1919 р. Миколу Прозорова висвятили на диякона і на священика єпископ Іоанн (Поммер), майбутній священномученик Ризький, служив у приміських селах Лебедівка і Веселівка. У 1924 р. заарештовувався. У 1927 р. переїхав із сім’єю до Ленінграда, вступив до Богословсько-пастирського училища, служив у храмі вмч. Пантелеймона поблизу платформи Піскарівка. 29 листопада 1929 р. був заарештований і 21 серпня 1930 р. розстріляний. 1981 р. канонізований Руською Православною Церквою Закордоном; за рішенням Священного Синоду Руської Православної Церкви 11 березня 2020 р. його ім’я занесено до Собору новомучеників і сповідників Церкви Руської.