Священномученик Миколай Конюхов, пресвітер 63a461a22201f372505341

Священномученик Миколай Конюхов, пресвітер

Священномученик Микола народився 1860 року в родині священика Петра Конюхова. У 1879 році він закінчив Пермську Духовну семінарію і був призначений вчителем і законовчителем Камгортського початкового училища Камгортского початкового училища Чердинського повіту Пермської губернії, в 1886 році – законовчителем Цідвінського початкового училища.
4 жовтня 1887 року його висвятили на священика до Введенської церкви в селі Камгорт, 1889 року – перевели до Воскресенського собору в місті Чердині та призначили законовчителем міського двокласного жіночого училища. За гарне викладання Закону Божого 1889 року йому було оголошено подяку. У 1897-1899 роках отця Миколая обирали окружним духівником; з 1899-го до 1905 року він був помічником благочинного 1-го округу Чердинського повіту, а з 1905-го до 1911 року – благочинним; з 1899-го до 1906 року він був законовчителем у Чердинській жіночій прогімназії. У 1906 році отець Миколай був нагороджений наперсним хрестом. Із 1901-го до 1907 року він вів бесіди про православне віровчення з нижніми чинами Чердинської військової конвойної команди. 27 грудня 1908 року отець Миколай був зведений у сан протоієрея. З 1912 року він виконував посаду скарбника Чердинського відділення Пермської училищної ради і був кандидатом у члени благочинницької ради. Під час служіння отця Миколи в соборі в 1909-1911 роках було розширено трапезну, бокові вівтарі та паперть собору, окрасою Чердині стала висока восьмигранна дзвіниця.
У 1913 році вийшов указ про призначення настоятелем собору іншого священика; це повергло парафіян у великий смуток, і в жовтні 1913 року вони надіслали єпископу Пермському і Солікамському Палладію два прохання про залишення отця Миколи настоятелем, під одним підписалося сто п’ять парафіян, під іншим – вісімдесят п’ять. 9 листопада 1913 року вони відправили обер-прокурору Святішого Синоду лист, у якому просили “в ім’я справедливості, в ім’я всього святого залишити протоієрея отця Миколу Конюхова, як і раніше, настоятелем собору, зважаючи на його 24-річну службу в соборі та труди його з розбудови собору на величний храм”. 13 травня 1914 року указом Пермської духовної консисторії отець Миколай був залишений настоятелем Воскресенського собору, в якому прослужив до своєї мученицької кончини.
Протоієрей Миколай Конюхов був розстріляний більшовиками-безбожниками в грудні 1918 року біля селища Юрла, куди відступили під натиском білих загони червоногвардійців, ведучи із собою заарештованих. Тіло священика знайшли в лютому наступного року, він лежав у снігу зі схрещеними на грудях руками, з наскрізною раною в голові, його перевезли до Чередині, де отець Миколай був урочисто похований.