...
Житія святих,  Грудень

Священномученик Миколай Карасьов, присвітер

Місяця грудня на 10-й день

Священномученик Микола народився 23 квітня 1901 року в селі Гусівський Погост Касимівського повіту Рязанської губернії в родині селянина-тесляра. Закінчив учительську школу. До революції Микола Микитович вважався службовцем, поєднуючи повсякденні праці та турботи з посильним служінням у місцевій церкві як півчий і псаломщик. У 1920-і роки він був висвячений під диякона до місцевої Преображенської церкви і довгий час, незважаючи на гоніння, що посилювалися з року в рік, сумлінно виконував церковний послух.
Держава, яка оголосила війну Православної Церкви, намагалася всіляко дискредитувати насамперед сумлінних та старанних священно-церковнослужителів. Отця Миколая вперше було заарештовано органами у 1935 році за підозрою в підпалі лісу, але за відсутністю доказів через місяць його звільнили.
1937 року в родині отця Миколи та дружини його Марії було троє дітей. Особисте господарство його сім’ї складалося з будинку з надвірними спорудами та однієї корови.
У священика отець Миколай був висвячений незадовго до арешту, який відбувся 27 вересня 1937 року. Заарештовано його було за звинуваченням в «участі в контрреволюційній повстансько-терористичній організації». Допити проводилися з вересня до грудня 1937 року. Отця Миколу намагалися змусити прийняти хибні звинувачення, але спокійно все заперечував. У відповідь на знущання слідчих отець Миколай протиставляв якесь юродство. Так, у допиті від 25 листопада записано таке:
— Що ви знаєте про контрреволюційну діяльність священика Динарієва?
— …1932 року відвідував у серпні Динарієва з Петром Федосійовичем (прізвище нерозбірливе), де збиралися з духовних питань. 1931 року зарізав свиню таємно вночі і шкуру не здав і не обдирав. Інших будь-яких фактів контрреволюційної діяльності Динарієва не знаю.
На останньому допиті 1 грудня 1937 року в той момент, коли отець Микола мав підписати протоколи з нібито його свідченнями, він, взявши їх, розірвав на дрібні клаптики. Про це у слідчій справі є акт за підписом трьох співробітників РВ УНКВС. Справу отця Миколи Карасьова було передано на розгляд «трійки» при УНКВС по Рязанській області, постановою якої від 6 грудня 1937 року 58 п. 10-11 він був засуджений до розстрілу разом із групою невинно засуджених священиків та мирян.

Знайшли помилку