Житія святих,  Липень

Священномученик Миколай Брянцев пресвітер

День пам'яті (н. ст.)

Місяця липня на 8-й день / у неділю, найближчу до 25 січня, — Собор новомучеників і сповідників Церкви Руської (перехідне) / місяця травня на 23-й день — Собор Ростово-Ярославських святих

Священномученик Миколай Брянцев народився 1867 року. Місцем його служіння була градська П’ятницько-Тугівська церква міста Ярославля. У 1918 році 8 липня отець Миколай був розстріляний більшовиками просто біля храму за те, що не дозволяв їм вкотити на церковну дзвіницю гармату для обстрілу міста.

Матінка Галина, дружина настоятеля храму отця Димитрія Денисова, розповідає:

— Ми не знали, де ж похований отець Миколай, що взагалі сталося з його тілом, і ось, гортаючи опис храму за 1850-й рік, у якому перелічено церковні книги, навпроти одного із Євангелій бачу написане простим фіолетовим чорнилом: “поховано разом з тілом убитого священника Брянцева”. А пізніше в метричних книгах знайшла й інший запис: “…вбитий 8 липня, відспівували 18 липня священницьким чином. Похований на місцевому кладовищі”.

Уперше від матінки про це дізналися і нащадки священника, його онук і правнучка, які живуть у Ярославлі. Священномученик Миколай нині є небесним покровителем Тугової гори і всього міста й прославлений Церквою в лику святих.