Житія святих,  Грудень

Священномученик Миколай Амасійський

Місяця грудня на 13-й день

Священномученик Миколай Миколайович Амасійський народився 1889 року в селі Савелівка Миколаївського повіту Самарської губернії в сім’ї священика. Закінчив Вольське духовне училище і два класи Самарської духовної семінарії. У підлітковому віці та ранній юності Коля був захопливим, недисциплінованим, брав участь у студентських заворушеннях, пов’язаних із загальним політичним страйком 1905 року, за що його виключали з духовного училища і семінарії. Але під впливом свого батька, закоханого у справу служіння і у свою парафію, прийняв рішення стати на шлях служіння Церкві та вступив псаломщиком до Микільської церкви села Семенівка Миколаївського повіту. У 19 років він одружився, згодом у них із матінкою народилося четверо дітей.

У 1914 році його висвятили на диякона, 1917 року – на священика. У 1922 році його батько був висвячений обновленськими архієреями на єпископа Пугачівського. Священик Микола ухилився в обновленство разом із батьком. У 1923 році його було переведено в собор міста Пугачова. У 1923 році єпископ Миколай приніс покаяння, його прийняли в Православну Церкву в сущому сані і залишили на тій самій кафедрі. Ієрей Миколай теж розкаявся в обновленстві. Він узяв участь у повторному освяченні собору і продовжив служіння в Пугачові. З 1931 року отець Миколай був благочинним Пугачова і Пугачівського округу, завдяки йому більшості пугачівського духовенства податок було знижено.

У 1934 році отця Миколая заарештували. Його звинувачували в “антирадянській діяльності серед селянства, спрямованій проти існуючого ладу”, а також у тому, що, “знаючи про контрреволюційне угруповання церковників, він не повідомив про це відповідним органам влади і приховував практичну контрреволюційну діяльність групи”. Отця Миколая було заслано до Казахстану терміном на 3 роки. Роки заслання батька Миколи його дружина і син Олександр прожили разом із ним.

У 1937 році отець Миколай був знову заарештований і засуджений до 10 років виправно-трудового табору. Священномученик помер в ув’язненні 26 грудня 1938 року.

Зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Руських у серпні 2000 року на Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви.