Житія святих,  Грудень

Священномученик Микола Тарбєєв

Місяця грудня на 26-й день

Священномученик Микола Гаврилович Тарбєєв народився 1875 року в місті Чорний Яр у сім’ї міщан. Закінчив Астраханську духовну семінарію. У 1910 році був висвячений на священика до храму села Кисельово Чорноярського повіту. Прослуживши після цього ще на кількох парафіях, отець Миколай був призначений 1928 року в Іллінську церкву міста Красний Яр. Тут йому довелося активно боротися з обновленством. Але обновленці дали наклепницькі свідчення в ОДПУ на отця Миколу, з яких випливало, що він був організатором контрреволюційної діяльності, згуртувавши навколо себе чорносотенців із числа духовенства і ченців. З подачі обновленців чекісти зайнялися розробкою великої “церковної змови” в Красному Яру, яку швидко пов’язали зі змовою “куркульсько-монархічного угруповання”.

У 1930 році в Астрахані отця Миколая заарештували. Його звинувачували в тому, що він “вів антирадянську агітацію, яка полягала в тому, що радянська влада довго не проіснує, що радянська влада не має революційної законності і робить беззаконня, відбираючи срібло (церковне), розпускає різні чутки про війну тощо”. На допиті отець Миколай відвів від себе звинувачення, які на нього зводили. Віряни стали збирати підписи під клопотанням про звільнення священика. Ця подія згодом органами ОДПУ була оцінена як частина змови з метою підняти повстання. 17 грудня 1930 року отця Миколая і ув’язнених із числа духовенства і мирян, які проходили з ним в одній справі, було засуджено до розстрілу. У ніч під Різдво священнослужителі, які перебували в ув’язненні, стали служити святкову різдвяну утреню. Співали вони голосно, не криючись, незважаючи на те що охоронці кричали на них і вимагали припинити службу. Мученики були розстріляні 8 січня 1931 року “поза межами міста, в місці, що гарантує повну секретність”.

Протоієрея Миколу Тарбеєва зараховано до лику святих новомучеників і сповідників Руських 20-21 квітня 2005 року визначенням Священного Синоду Руської Православної Церкви.