...
Житія святих,  Вересень

Священномученик Микола Широгоров, диякон

Місяця вересня на 11-й день

Священномученик Миколай народився 9 листопада 1904 року в селі Здехово Богородського повіту Московської губернії в сім’ї священика Дмитра Широгорова. Закінчив 4 класи сільської школи і 2 класи духовного училища. Здобути повну богословську освіту Микола Дмитрович не встиг, оскільки в країні до влади прийшли безбожники, які насамперед закрили всі православні навчальні заклади.
Під час громадянської війни Микола Широгоров був на деякий час призваний у тилове ополчення Червоної армії. Після демобілізації його висвятили на диякона і направили служити до храму на честь Різдва Христового в селі Ямкине Ногінського району Московської області.
Влітку 1937 року влада почала широкомасштабні нещадні гоніння на Російську Православну Церкву. У Ногінському районному відділенні НКВС ухвалили рішення заарештувати отця Миколая. У провину йому закидали те, що “після арешту низки церковників говорив: громадяни віруючі, релігію християнську радянська влада переслідує, безневинних священиків саджають у в’язниці. А ви обходите все це мовчанням. Потрібно організовано вимагати від радянської влади припинити ці гоніння на віру. Вони ж, комуністи, пишуть, що свобода віросповідання, а насправді щодня заарештовують вірян і священиків. Якщо ми організовано оголосимо протест, то цим врятуємо нашу християнську віру від антихристів”.
Диякона Миколу Широгорова заарештували 26 листопада 1937 року і ув’язнили в Ногінській в’язниці. Разом із ним заарештували настоятеля храму протоієрея Миколая Покровського і псаломщика Михаїла Амелюшкіна. Наступного дня отець Миколай був допитаний.
– Обвинувачений Широгоров, ви заарештовані за контрреволюційну діяльність. Визнаєте себе в цьому винним? – запитав слідчий.
– Контрреволюційної діяльності я не вів, – відповів отець Миколай.
– Слідству відомо, що ви разом із попом Покровським і дячком Амелюшкіним вели антирадянську діяльність.
– Спілкування з ними я мав, але антирадянської діяльності я не вів.
– Слідству відомо, що ви разом із попом Покровським серед населення вели контрреволюційну діяльність, спрямовану на зрив проведення передвиборчих зборів.
– Контрреволюційної діяльності, спрямованої на зрив передвиборчих зборів, я не вів.
28 листопада слідство було закінчено. 1 грудня 1937 року трійка НКВС засудила диякона Миколу Широгорова до десяти років ув’язнення у виправно-трудовий табір. Покарання отець Миколай був відправлений відбувати в Безімянський виправно-трудовий табір НКВС, що розташовувався біля Самари.
Диякон Микола Широгоров помер у таборі 24 вересня 1942 року і був похований у безвісній могилі.