Житія святих,  Вересень

Священномученик Микола Хвощев

Місяця вересня на 4-й день

Священномученик Микола Олександрович Хвощев народився 1883 року в селі Калапіно Лукояновського повіту Нижегородської губернії в багатодітній родині священика. Навчався в Нижегородській духовній семінарії. Одружившись, 1907 року був висвячений на священика і служив у Покровському храмі в селі Ісупово Сергацького повіту протягом 30 років. На своїй парафії молодий пастир Микола Хвощев до революції виконував обов’язки законовчителя як у церковнопарафіяльній, так і в земській школі.

Коли 1937 року почалися масові арешти священиків і активних парафіян, отця Миколу теж заарештували за звинуваченням у контрреволюційній діяльності. На допиті його звинувачували в агітації, яку він нібито проводив серед вірян села Покрова. Ця агітація, за домислами слідчого, була спрямована на зрив заходів, намічених місцевою владою з радіофікації клубу, внаслідок чого під час спроби підвести антену на церкву працівники, які проводили цей захід, зустріли опір натовпу. Слідчим були висловлені й інші підозри та звинувачення. Винним себе отець Миколай не визнав. Після закінчення слідства на підставі показань лжесвідків священика, зокрема, звинуватили в тому, що “під його керівництвом віряни села Ісупово Гагинського району чинили активу села опір у справі використання приміщення церкви під школу”.

Трійка НКВС засудила сповідника до розстрілу. Священномученик Миколай Хвощев був розстріляний 1 листопада 1937 року і похований у спільній безвісній могилі на розстрільному полігоні Горьківського НКВС.

Зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Руських у серпні 2000 року на Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви