Священномученик Микола Іскровський, пресвітер p1atqcqcjvs0jfmd2tt1simber3
Житія святих,  Вересень

Священномученик Микола Іскровський, пресвітер

Місяця вересня на 19-й день

Священномученик Микола Іскровський служив дияконом в Ісаакіївському кафедральному соборі міста Санкт-Петербурга. Пізніше його висвятили на ієрея і направили на служіння до храму Воздвиження Хреста Господнього села Іскрівка (нині Кіровоградська єпархія, Україна).
Зміна міського, влаштованого життя на мирну течію сільських буднів не затьмарила вдачі молодого священика. Він завжди був життєрадісний, веселий, добрий, дуже любив жарти і примовки. Своїй матінці Ганні з усмішкою говорив: “Не тужи, матінко. Мене вб’ють, і три рази ховатимуть, а ти будеш ховатися під двома прізвищами. А ти, Дмитре, сину мій, будеш священиком, і буде в тебе велика родина!” Так воно і вийшло. У роки гонінь його матінка ховалася під двома прізвищами.
Навіть гріх о. Миколай викривав із гумором. Збереглася історія про те, як на весіллі батюшка викрив бідного нареченого, який одружився з багатою недоумкуватою нареченою. Удома наречену вчили, що якщо батюшка запитає її, скільки є заповідей, щоб вона відповідала – десять. А о. Миколай візьми та й запитай, скільки їй років. Тут-то вона й відповіла – десять.
Прозорливість святого була даром Божим, який він здобув молитвою і працями. Дівчинці, яка вкрала 5 рублів у діда, батюшка вказав місце в сараї під дровами, де були заховані гроші. Він погладив її по голівці і зі словами: “Твоєму батькові потрібно місяць працювати, щоб заробити ці гроші” велів повернути їх. Іншому, у якого вкрали коней, о. Миколай сказав, де шукати пропажу. Миколай сказав, де шукати пропажу. Третьому пророкує про майбутнє, повідомляючи йому, що його розкуркулять, він буде кілька разів сидіти у в’язниці, але помре своєю смертю на волі.
Ще за життя батюшка закликав звертатися в майбутньому до нього як до живого і просити в нього допомоги після його смерті. І допомагав як живий!
Молитовність, турбота про людей завжди вирізняли пастиря. Він вичитував біснуватих, лікував хворих, молився про зцілення худоби, здійснював необхідне на потребу. Його молитовні труди здобули йому популярність далеко за межами Єлисаветградської губернії. З різних місць, наприклад із Тули, що віддалена більш ніж на тисячу верст, приїжджали до нього стражденні й жадали зцілення. Влітку він вичитував на своєму джерелі, взимку, коли було холодно, молився в храмі. Багато хто приходив послухати проповіді і ставав свідком чудесних зцілень. Ось лежить на землі жінка, і її сильно б’є об землю (чорна хвороба). Отець Миколай читає над нею Євангеліє, і вона піднімається здоровою. Ось він зцілює чоловіка, на ім’я Тимофій за допомогою слова Божого. Зцілившись, Тимофій залишається жити в о. Миколи, обробляє землю і допомагає незаміжнім матерям-одиначкам.
У своїх проповідях о. Миколай нерідко говорив про прийдешні випробування. Він пророкував про свою смерть: священик зірветься, як квітка, а церква стоятиме непорушною. Іншій же церкві він напророкував руйнування (Покровська церква в Лозуватці) і зникнення без сліду. За свідченням раби Божої послушниці Єфросинії, о. Миколай у вівтарі розмовляв. Миколай у вівтарі розмовляв із Самим Господом. Рано вранці, увійшовши до храму, вона почула тільки останні слова святого: “Для тебе, Господи, готовий усе перетерпіти!” Потім, вийшовши з вівтаря, о. Миколай на її запитання, з ким він розмовляв, відповів: “Якщо чула, то нікому не говори, поки я живий. Мене повинні вбити і потім три рази ховати”.
Батюшка попереджав про те, що прийде безбожна влада і разом із нею тяжкі випробування. В останній день свого життя 2 жовтня 1919 року священномученик відслужив Літургію, потім відпустив людей по домівках, а сам залишився на дзвіниці. У другій половині дня налетів загін червоних, які, б’ючи, стягнули мученика з дзвіниці, волочачи за волосся. Після знущань вони вивели батюшку на цвинтар і розстріляли. Тіло сповідника виявили жінки, які йшли з поля. Вони прикопали тіло, прикидали його гілками, а потім разом з іншими перепоховали його в інше місце. Через рік, 1920 року, приїхало багато священиків, які здійснили третє поховання о. Миколая за вівтарем церкви. Миколи за вівтарем церкви. Свідки цієї події стверджували, що тіло сповідника було нетлінним, ніби його вбили сьогодні.
Мине довгих вісімдесят років, зміняться часи й уряди, пам’ять про о. Миколу збережеться в серцях православних. До нього невідступно звертатимуться з молитвою всі, хто приходить на могилу і на святе джерело, відчують його пастирську турботу і заступництво. Ті, хто п’ють воду з джерела, чинять чин обмивання, будуть позбавлені тягаря хвороб і скорбот, різних духовних недуг. Будуть виконуватися слова Писання: “кульгаві ходять, сліпі бачать…”

Хлопчик, привезений із Півночі Росії (а йому наснився о. Миколай і джерело), став ходити. Каліка – шахтар залишає свої милиці біля джерела і вирушає додому, дякуючи святому. Силу чудотворного джерела відчувають на собі нинішні покоління православних, залишаючи в храмі теплі слова подяки священномученику.
17 вересня 2001 року Божою милістю звершилося обрітення чесних мощей священномученика Миколая. Сьогодні вони спочивають у скляній гробниці Хресто-Воздвиженського храму с. Іскрівка. Іскрівка. (Кіровоградська обл. Україна). Знайдено дивовижну святиню, яка допомагає “мир світові дарувати і душам нашим велику милість”.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь священномученику Николаю Искровскому, глас 1

В житии́ твое́м до́бре подвиза́лся еси́, во страда́нии твое́м непоколеби́м в ве́ре пребы́в, незло́биво му́ченическую сме́рть прия́л еси́, священному́чениче, о́тче Нико́лае Искровский, моли́ о на́с Го́спода Спа́са ми́р ми́рови дарова́ти и душа́м на́шим ве́лию ми́лость.

Ин тропарь священномученику Николаю Искровскому, глас 6

Кро́тость и смире́ние стяжа́вый,/ любо́вь Христо́ву па́стве свое́й показа́л еси́/ в годи́ну о́гненных искуше́ний Це́ркве Ру́сския/ и, я́ко па́стырь до́брый,/ ду́шу свою́ за Него́ положи́л еси́./ Моли́ся о нас, священному́чениче Нико́лае,// просвети́ти ду́ши на́ша.

Кондак священномученику Николаю Искровскому, глас 2

Труды́ и боле́зни на ра́мо свое́ взял еси́/ и, ра́дуяся, путе́м те́сным ше́ствовал еси́,/ страда́ньми за Христа́ Небе́снаго Ца́рства дости́гл еси́,/ моли́ о нас Бо́га Спа́са, священному́чениче Нико́лае,// обрести́ нам ми́лость в День Су́дный.

Ин кондак священномученику Николаю Искровскому, глас 3

Сы́й ди́вный во́ине Руси́ Святе́й,/ у Ца́рскаго Престо́ла вене́ц сла́вы обре́л еси́,/ усе́рдно мо́лится о ве́рных/ для ве́чнаго блаже́нства Спа́сом просветле́нных,/ до кро́ви во и́стине стоя́л еси́,/ во спасе́ние наро́да Бо́жия свою́ Голго́фу от Христа́ прия́л еси́,// спаси́ на́с твои́ми моли́твами, священному́чениче Нико́лае, о́тче на́ш.

Молитва священномученику Николаю Искровскому

О, вели́кий уго́дниче Бо́жий и преди́вный па́стырю на́ш, о́тче Нико́лае! При́зри от го́рния сла́вы на на́с тя́жестию грехо́в серде́чно ослепле́нных и теплохла́дностию зараже́нных. Моли́ся, свя́тче Бо́жий, да сподо́бит на́с Госпо́дь стяжа́ти благода́ть для покая́ния, вно́вь обрести́ любо́вь к возстановле́нию утра́ченнаго сострада́ния, и Святу́ю Ру́сь пред Го́сподом очи́стити ве́рою для на́шего спаси́тельнаго оправда́ния. Помози́ на́м, о́тче Нико́лае, в ве́ре устоя́ти, ча́д свои́х под святы́м покро́вом Пречи́стой Де́вы Богоро́дицы досто́йно укрыва́ти, собо́рно в покая́нии благода́ть спасе́ния стяжа́ти, да сподо́бимся с тобо́ю насле́дия Ца́рствия Небе́снаго и ве́чнаго позна́ния творе́ний Бо́жиих и благода́тнаго славосло́вия Пресвяте́й Тро́ице: Отца́, и Сы́на, и Свята́го Ду́ха, ны́не, и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

 

 

Ще в розробці

Знайшли помилку