Священномученик Михайло Чельцов Mihail Cheltsov
Житія святих,  Грудень

Священномученик Михайло Чельцов

Місяця грудня на 26-й день

Священномученик Михайло Павлович Чельцов народився 1870 року в селі Кікіно Рязького повіту Рязанської губернії в сім’ї потомственого священика. У отроцтві Михайло серед однолітків виділявся глибокодумством і серйозним ставленням до навчання. Вирішивши пов’язати своє життя з Церквою, він здобув духовну освіту в Рязанській духовній семінарії та Казанській духовній академії, після чого 1894 року працював викладачем Калузької семінарії. У той час Михайло був членом Калузького братства, брав участь у місіонерській діяльності. За успіхи в місіонерстві його перевели в Санкт-Петербург.

Після одруження і прийняття священного сану 1903 року отець Михайло отримав посаду викладача богослов’я в Інституті цивільних інженерів, а також настоятеля Симеонівської церкви при тому ж інституті. У ці роки він познайомився з низкою інших молодих душпастирів, які прагнули оновлення як у галузі викладання Закону Божого, так і загалом церковного життя. Згодом вони сформували ядро знаменитої “Групи 32-х” петербурзьких священиків, які жадали оновлення церковного життя і відродження в церкві соборного начала. У той час отець Михаїл брав участь у релігійно-філософських зібраннях – діалозі найвизначніших представників Церкви і суспільства того часу.

Авторству отця Михайла Чельцова належить низка богословських праць, зокрема “Сутність церковного оновлення”, “Про вивчення Закону Божого в школі” тощо. У них він, зокрема, зазначав: “Церковне оновлення – це відродження церкви до прояву Христа в житті світу цього, не через окремих тільки святих, а через усе суспільство людське, до обоження його, до запровадження і на землі Царства Божого”.

Події 1917 року та їхній розвиток завадили протоієрею Михайлу та його друзям втілити в життя більшу частину своїх починань. У 1922 році він був заарештований разом із митрополитом Петроградським Веніаміном (Казанським) і низкою інших людей церкви у справі “про опір вилученню церковних цінностей” і засуджений до розстрілу. 40 днів провів отець Михаїл у камері смертників, але потім отримав звістку про зміну вироку на 5 років ув’язнення.

Однак мученицький вінець не оминув отця Михаїла. 2 січня 1931 року його заарештували як “активного учасника контрреволюційного угруповання монархічного спрямування”. Цей був останній із цілої низки арештів, які священик переносив зі смиренням і цілковитою надією на волю Божу. Цього разу винесений пастирю смертний вирок був приведений у виконання. Священномученика Михаїла Чельцова розстріляли 7 січня 1931 року. Один із конвойних або зі сторожів, присутніх під час розстрілу, потім розповідав удові отця Михайла: “…ну і старий був, його на смерть ведуть, а він тропарі Різдву співає”. Похований новомученик, найімовірніше, на Левашовській пустищі на Карельському перешийку.

Зарахований до лику новомучеників і сповідників Руських 16 липня 2005 року визначенням Священного Синоду Руської Православної Церкви.