...
Житія святих,  Січень

Священномученик Михаїл Блейве

Місяця січня на 1-й день

Священномученик  Михаїл Іванович Блейве народився 1873 року в Оллустфері (Олуствері), Феллінського (Вільяндиського) повіту Ліфляндської губернії в сім’ї псаломщика. Закінчив Ризьку духовну семінарію. У 1900 році був висвячений на священника і служив у Гар’єльській парафії Верроського (Вируського) благочиння. Він енергійно трудився на благо своєї парафії: дбав про церковний спів, виголошував натхненні проповіді, допомагав бідним. У 1905 році під час дій карального загону він узяв під захист невинно засуджених на смертну кару.

У 1908 році отця Михаїла було переведено до Ніггенської церкви (Нио).

З початком Першої світової війни він проводив особливі вечірні богослужіння, щоб підносити сугубу молитву за тих, хто пішов на фронт, відвідував і втішав матерів і дружин, які плакали.

У 1915-1916 роки отець Михаїл був священником при Рінгенській церкві (Рингу), а потім був переведений третім священником в Успенський собор міста Юр’єва (Тарту). Пізніше він став настоятелем цього собору. Це був дуже важкий час і для Успенського собору, і для отця Михаїла. Перед священником поставали важковирішувані питання, зокрема й матеріального плану. Однак його ревне, справді прекрасне у своїй простоті й молитовній чистоті богослужіння, його натхненна проповідь ніколи не відбивали на собі втоми.

У цей самий період отець Михаїл знайшов дар поетичного слова. Деякі свої проповіді він став втілювати у віршовану форму. У своїх віршах він закликав не боятися смерті і не боятися насильницького знищення, бо Христос – Переможець смерті – через скорботи теперішнього віку веде душу християнина до віку майбутнього, неминущого.

У грудні 1918 року до Юр’єва на зміну німецьким окупантам прийшли більшовики. Незабаром заборонили богослужіння в храмах. 5 січня 1919 року отця Михаїла заарештували у вівтарі Успенського собору і звинуватили в порушенні заборони звершувати богослужіння. Розстріляний 14 січня 1919 року.

Зарахований до лику новомучеників Руських у серпні 2000 року на ювілейному Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви.