Священномученик Маркел, папа Римський, Сисиній, диякон і Кіріак, диякон, мученики Смарагд, Ларгій, Апроніан, Сатурнін, Папій, Мавр воїни і Крискентіан, Пріскілла, Лукіна і Артемія царівна p1eb85etds1gje1evm1fo21kchr2a4

Священномученик Маркел, папа Римський, і святі мученики Сисиній і Кіріак диякони, Смарагд, Ларгій, Апроніан, Сатурнін, Папій і Мавр воїни, Крискентіан і святі мучениці Пріскілла, Лукіна та царівна Артемія постраждали в Римі під час гонінь Діоклетіана та Максиміана (284-305) і їхніх наступників – Галерія (305-311) і Максентія (305-312). Імператор Максиміан, який керував Західною частиною Римської імперії, позбавив усіх християн військових звань і послав на каторжні роботи. Один багатий християнин, Фрасон, став надсилати в’язням через християн Сисинія, Кіріака, Смарагда і Ларгія їжу та одяг. Святий папа Маркелл дякував Фрасону за доброчинність, а Сисинія і Кіріака висвятив у диякони. Незабаром під час надання допомоги в’язням Сисинія і Кіріака схопили і відправили на роботи. Вони виконували не тільки свою норму, але працювали і за старого в’язня Сатурніна, за що Максиміан віддав Сисинія на муки правителю області Лаодикію. Святого ув’язнили. Начальник в’язниці Апроніан викликав святого Сисинія для допиту, але, побачивши, що його обличчя сяє небесним світлом, увірував у Христа й охрестився, а потім разом із Сисинієм, прийшовши до святого папи Маркелла, прийняв Миропомазання. Звершивши літургію, святий Маркелл причастив їх Святих Тайн. Того ж дня, 7 червня, святі Сисиній і Сатурнін у супроводі Апроніана постали перед Лаодикієм. Святий Апроніан сповідував, що він християнин, і був обезголовлений, а святі Сисиній і Сатурнін кинуті до в’язниці. Потім Лаодикій наказав привести їх у язичницький храм і принести жертви. Святий Сатурнін сказав: “Нехай зверне Господь у прах ідолів язичницьких!” Тієї ж миті триніжки, на яких курився фіміам перед ідолами, розплавилися. Побачивши це диво, воїни Папій і Мавр сповідали Христа. Після тривалих тортур Сисиній і Сатурнін були обезголовлені, а Папій і Мавр ув’язнені в темницю, де молилися про просвітлення їх Святим Хрещенням. Господь допоміг їм здійснити це рятівне бажання. Вийшовши непоміченими з в’язниці, вони прийняли від святого Маркелла Хрещення і повернулися до в’язниці.

На суді вони знову сповідували себе християнами і померли від жахливих тортур. Їхні чесні тіла були поховані пресвітером Іоанном і Фрасоном.

Святих Кіріака, Смарагда, Ларгія та інших в’язнів-християн продовжували виснажувати на роботах.

Царівна Артемія, молодша дочка Діоклітіана, страждала біснуванням. Дізнавшись про те, що святий в’язень Кіріак зцілює недуги і виганяє бісів, імператор покликав його до хворої. Вигнавши біса, святий Кіріак охрестив царівну. У нагороду за лікування доньки імператор звільнив Кіріака, Смарагда і Ларгія. Незабаром імператор відправив святого Кіріака до Персії, щоб він зцілив дочку перського царя. Після повернення до Риму святого Кіріака схопили за наказом імператора Галерія, зятя Діоклітіана, який відрікся від влади. Галерій був дуже розсерджений на свого попередника за навернення в християнство царівни Артемії. Він наказав на ганьбу і посміховисько натовпу водити за своєю колісницею оголеного, закутого в ланцюги святого Кіріака.

Папа Маркелл всенародно викрив імператора в жорстокості проти неповинних християн. Імператор наказав бити святого папу палицями і зробити святителя Христового скотником. Святі Кіріак, Смарагд і Ларгій та ще один в’язень, Крискентіан, померли від катувань. У той самий час було страчено і царівну Артемію, яка перебувала у в’язниці зі святим Кіріаком, і ще 21 в’язня.

Святий папа Маркелл був таємно звільнений римськими кліриками. Викопавши тіла святих мучеників Кіріака, Смарагда і Ларгія, він поховав їх у маєтку двох християнок, Пріскілли і Лукіни, на околицях Риму, перетворивши будинок Лукіни на церкву.

Максентій, який обійняв престол імператора, наказав зруйнувати церкву і перетворити на скотарський двір, а святого папу засудив довічно ходити за худобою. Змучений голодом і холодом, виснажений смородом, святий папа Маркелл захворів і помер 310 року.

Святі дружини Пріскілла і Лукіна з безчестям були вигнані з Риму, а їхні маєтки розграбовані.