Священномученик Іоанн Іллінський, пресвітер 63393bf84549e326550017
Житія святих,  Вересень

Священномученик Іоанн Іллінський, пресвітер

Місяця вересня на 15-й день

Священномученик Іоанн Євфимійович Іллінський народився 1846 року в сім’ї паламаря. Закінчив духовну семінарію і працював земським учителем. У 1873 році він одружився і був висвячений на диякона, а потім священика до парафії села Томилово. У цій парафії отець Іоанн прослужив 45 років до своєї мученицької кончини. Крім пастирського служіння, він займався викладацькою та громадською діяльністю. У 1913 році його було возведено в сан протоієрея.

26 вересня 1918 року отець Іоанн виходив із храму після звершення всенічного бдіння напередодні свята Воздвиження Хреста Господнього з дароносицею, щоб причастити хвору парафіянку. Сімдесятидворічного батюшку схопили червоноармійці, Святі Дари були зірвані й відкинуті. Священика повели на допит, не дозволивши йому навіть зняти єпитрахиль і поручі. Всю ніч батюшка зазнавав допитів і знущань у штабному вагоні, що стояв на найближчій залізничній станції.

Вранці 27 вересня 1918 року отець Іоанн був розстріляний як “контрреволюціонер”. Майно сім’ї священика конфіскував місцевий комітет бідноти.

Тіло протоієрея Іоанна не було поховано, а лише присипано землею. Син священика звернувся до влади по дозвіл на поховання батька й отримав його тільки наступного року. Тоді ж Симбірський революційний трибунал повідомив, що “немає достатнього матеріалу за обвинуваченням священика Іллінського в контрреволюції”, а також, що вбивство було скоєно “невідомими”. Майно пропонувалося повернути родині.

Протоієрея Іоанна Іллінського поховали у склепі Нікольського храму, в якому він був останнім настоятелем. Нині на місці могили встановлено пам’ятний хрест.

Священномученик Іоанн зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Руських 11 квітня 2006 року визначенням Священного Синоду Руської Православної Церкви.

Дні пам’яті: 28 вересня (15 вересня за ст. ст.), у Соборі Симбірських святих і в Соборі новомучеників і сповідників Церкви Руської.