...
Житія святих,  Грудень

Священномученик Іоанн Богоявленський

Місяця грудня на 11-й день

Священномученик Іоанн Дмитрович Богоявленський народився 1892 року в Ярославській губернії в родині священика. Закінчив Ярославську духовну семінарію, служив учителем у церковнопарафіяльній школі. Вступив на юридичний факультет Ярославського Демидовського ліцею і провчився два курси. У 1918 році в Ярославлі почався голод, і Іван Дмитрович влаштувався працювати вчителем у радянську школу в маленькому містечку Весьегонську.

Незабаром віра стала несумісна з роботою радянського вчителя, і Іоанн Дмитрович поїхав на батьківщину в село Ветрино. У 1922 році помер його батько, і парафія залишилася без пастиря. Іоанн Дмитрович вирішив продовжити служіння батька. Він повінчався з дочкою священика, і 9 травня 1922 року його висвятили в сан священика до храму рідного села.

Наприкінці двадцятих років від отця Іоанна зажадали свідомо непосильне завдання з лісозаготівель. Виконати він його не зміг, за що в березні 1930 року був засуджений до одного року виправних робіт. Дізнавшись про це, парафіяни прийшли до будівлі районного відділення НКВС і зажадали звільнення свого пастиря. Влада злякалася і відпустила священика, однак вислала за межі області.

Отця Іоанна перевели в село Раменье Тверської області. Уже наступного року його заарештували і відправили на один рік на лісоповал у Сонківський район. Парафіяни підтримували його, надсилали посилки, писали листи.

Храм у селі знаходився поруч зі школою, і школярі часто заходили в нього. Директор школи став шукати можливості для закриття храму. Для цього він звернувся до відповідних органів, і отця Іоанна знову заарештували. Оскільки під час слідства не вдалося відшукати якийсь склад злочину, батюшку звільнили з в’язниці.

Він повернувся служити в село Раменье. 1937 року отець Іоанн був заарештований і засуджений до 10 років ув’язнення у виправно-трудовому таборі. Відбував термін у Севжелдорлазі і помер від голоду 24 грудня 1941 року у віці 49 років. Похований у безвісній спільній могилі

Зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Руських у серпні 2000 року на Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви.