...
Священномученик Іоан Стрельцов, пресвітер Ioan Streltsov
Березень,  Житія святих

Священномученик Іоан Стрельцов, пресвітер

Місяця березнія на 1-й день.

Священномученик Іоанн народився 21 травня 1872 року в селі Грідіно Бронницького повіту Московської губернії в сім’ї псаломщика Лаврентія Івановича Стрельцова. У 1888 році Іван закінчив Коломенське духовне училище, а в 1894 році – Московську Духовну семінарію. 24 серпня 1898 року його висвятили на священика до храму Різдва Пресвятої Богородиці в селі Кузовлеве Бронницького повіту. У 1922 році отець Іоанн був призначений настоятелем Вознесенської церкви в селі Риблово того ж повіту і тут прослужив до свого арешту в 1937 році.
Під час гонінь на  Православну Церкву наприкінці двадцятих років влада, бажаючи припинити службу в храмі, зажадала від священика сплати індивідуального податку, а потім записала його в куркулі і розграбувала майно. У 1931 році, розраховуючи, що після позбавлення майна священикові нічим буде платити податки, і сподіваючись, що він із цієї причини припинить служіння в храмі, влада зажадала від отця Іоанна сплати 1200 рублів. Дізнавшись про це, церковна рада організувала збір коштів серед вірян на сплату податку, після чого священика заарештували і засудили до трьох років заслання за звинуваченням у тому, що він нібито обманом зібрав кошти для сплати податку. Після закінчення терміну заслання він повернувся в село і продовжив служіння.
28 листопада 1937 року співробітники НКВС заарештували отця Іоанна, і його ув’язнили в Таганській в’язниці в Москві. Після допиту чергових свідків, таких наприклад, як голова сільради в Риблові, слідчий допитав отця Іоанна.
– Слідству відомо, що ви, будучи вороже налаштовані до партії та радянської влади, систематично проводили таємні збіговиська в себе в будинку, на яких обговорювали питання вашої контрреволюційної діяльності. Слідство вимагає від вас сказати, хто відвідував вашу квартиру, як часто і які обговорювалися питання.
– Ніяких таємних збіговиськ у мене вдома не було, – відповів священик.
– Що ви говорили голові сільради в серпні 1937 року, коли зверталися до сільради по дозвіл на проведення хресної ходи?
– У сільраді я справді був і з головою говорив, але тільки з приводу дозволу служити в нашій церкві диякону з Бронниць. Інших розмов не було.
– Слідству відомо, що ви в серпні 1937 року в бесіді з головою сільради вели контрреволюційну розмову з приводу радянської конституції. Ви підтверджуєте це?
– Ні, не підтверджую.
– Вам зачитують протокол допиту голови сільради. Чи підтверджуєте ви його свідчення і чи визнаєте себе винним?
– У сільраді я був, з головою вів розмову, але не про конституцію, а про дозвіл служби диякону, як я вже показував вище. Тому свідчення голови сільради я не підтверджую і винним себе не визнаю.
– Що ви говорили проти позики члену комісії? Вам зачитується протокол його свідчень. Слідство вимагає розповісти відверто, як і де ви вели контрреволюційну агітацію проти позики та чи визнаєте свою винуватість у цьому?
– Я дійсно вів із ним розмову про позику, оскільки він запропонував мені підписатися, але так, як показує свідок, я не говорив. Я тут же за його пропозицією підписався на позику.
– У чому ви визнаєте себе винним?
– Ні в чому винним себе не визнаю, ворожим я проти радянської влади не був і агітації проти радянської влади не проводив.
3 грудня 1937 року трійка НКВС засудила отця Іоанна до десяти років ув’язнення у виправно-трудовому таборі. Священик Іоанн Стрельцов помер у виправно-трудовому таборі в Амурській області 14 березня 1938 року і був похований у невідомій могилі.

 

Знайшли помилку