Священномученик Ілля Четверухін, пресвітер Iliya Chetveruhin
Житія святих,  Грудень

Священномученик Ілля Четверухін, пресвітер

Священномученик Ілія Миколайович Четверухін народився 1886 року в Москві в родині викладача російської словесності. Ілія Миколайович закінчив гімназію і вступив на історико-філологічний факультет Московського університету, де глибоко зацікавився питаннями духовного життя.

1906 року в Зосимовій пустині Ілія Миколайович зустрівся з ієромонахом Олексієм (Соловйовим), який став його духівником. Майбутній пастир залишив університет, склав екстерном іспити за весь курс Духовної семінарії і вступив до Московської духовної академії. У 1911 році він закінчив академію і був висвячений на священика до храму при Єрмаківській богадільні в Сокільниках. На початку 1919 року богадільня була закрита владою, а разом із нею закритий і незабаром зруйнований храм. Отець Ілля залишився без парафії.

Навесні 1919 року отець Ілія був призначений настоятелем храму Миколи в Толмачах. Церква в цей час була в скрутному становищі, проте завдяки жертовному служінню отця Іллі парафіяльне життя почало відроджуватися. Отець Ілля докладав багато зусиль, щоб кожне слово, вимовлене у вівтарі чи на криласі, доходило до тих, хто молився. Сповідував він індивідуально і докладно. Поступово склалася громада з людей, які любили і поважали один одного, прив’язаних до храму і до свого духовного батька. Навпроти церкви – у будівлі колишньої церковнопарафіяльної школи, перетвореної на клуб імені Карла Маркса, під церковні свята влаштовували антирелігійні заходи, і тоді назустріч хресній ході рухалася хода з богохульними транспарантами, на адресу тих, хто молився, лунали глузування й лайка, а у священика кидали каміння.

1923 року отця Іллю заарештували й ув’язнили в Бутирській в’язниці за звинуваченням у поширенні контрреволюційних чуток щодо ставлення влади до патріарха Тихона. У в’язниці священик провів 3 місяці.

У 1929 році храм святителя Миколая в Толмачах було закрито. Отець Ілля став служити в церкві святителя Григорія Неокесарійського на Полянці, куди перейшли і його духовні чада.

Через рік отець Ілія був заарештований і засуджений до 3 років ув’язнення у виправно-трудовому таборі на річці Вишері в Пермській області. У нелюдських умовах табірного життя дух отця Іллі загартувався настільки, що він щодня готовий був іти на смерть заради Христа.

Священномученик Ілія Четверухін загинув під час пожежі в таборі 18 грудня 1932 року.

Причислений до лику святих новомучеників і сповідників Російських 12 березня 2002 року ухвалою Священного Синоду Руської Православної Церкви.