Житія святих,  Грудень

Священномученик Ілля Бенеманський

Місяця грудня на 18-й день

Священномученик Ілля Ілліч Бенеманський народився 1883 року в Твері в сім’ї священика. Закінчив Тверську духовну семінарію. У 1908 році був висвячений на священика і направлений у 13-й гренадерський полк. Брав участь у Першій світовій війні з Волинським полком. 1917 року отець Ілля повернувся на батьківщину і став служити в храмі в ім’я святого благовірного князя Олександра Невського при станції Твер.

1920 року на підставі доносу, в якому стверджувалося, що отець Ілія на проповіді агітував проти комсомолу, священика заарештували і засудили до ув’язнення в концтабір до закінчення Громадянської війни. Однак завдяки клопотанню вірян через місяць його було звільнено з ув’язнення.

У 1922 році під час кампанії з вилучення церковних цінностей отець Ілія був знову заарештований і пробув в ув’язненні півтора тижні.

У квітні 1923 року батюшку заарештували у справі про заворушення в кафедральному соборі, викликаних спробою обновленців захопити владу в єпархії. Отець Ілія серед інших священиків був переведений у Бутирську в’язницю. Однак у травні справу було припинено, і священики повернулися до Твері.

У вересні 1923 року отець Ілія був заарештований за звинуваченням у “використанні релігійних забобонів мас з метою повалення радянської влади, що виразилося в поминаннях патріарха Тихона як явного контрреволюціонера”, але незабаром його звільнили.

У 1930 році влада закрила Олександро-Невську церкву, і отець Ілля став служити в храмі Косми і Даміана.

У серпні 1930 року отець Ілія був знову заарештований за звинуваченням у зберіганні розмінної срібної монети. Крім того, знайшлися лжесвідки, які показали, що священик у своїх проповідях висловлював невдоволення радянською владою. Своєї провини отець Ілля не визнав. Його було засуджено на 3 роки ув’язнення і відправлено на Соловки. Повернувшись з ув’язнення, отець Ілія став служити у тверському храмі ікони Божої Матері Неопалима Купина.

У грудні 1937 року отець Ілія був заарештований востаннє. Лжесвідки з числа кліриків-обновленців дали свідчення проти священика, звинувачуючи його в контрреволюційній діяльності. 29 грудня трійкою НКВС священномученик був засуджений до розстрілу. Розстріляний 31 грудня 1937 року.

Зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Руських у серпні 2000 року на Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви.