Житія святих,  Січень

Священномученик Ілія Березовський, пресвітер

Місяця січня на 21-й день

Ілля Якович Березовський народився 20 липня 1890 року в сім’ї селян села Глядень Олексіївської волості Томського повіту однойменної губернії. Батьки майбутнього мученика мали свій будинок, тримали худобу і засівали до 4 десятин землі на рік. Ілля здобув початкову освіту в сільській школі на батьківщині. До революції він жив із батьками і допомагав по господарству.

Коли на Російську землю опустилася смута революції, міжусобної брані та безбожництва, Господь покликав Іллю стати служителем Святої Церкви. Усвідомлюючи весь тягар відповідальності й небезпеку такого вибору в роки гонінь і негараздів, святий Ілля без вагань відгукнувся на заклик Божий і був висвячений у священний сан.

Нам невідомі обставини, за яких отець Ілія прийняв хіротонію, чи був він одружений, і що сталося з його сім’єю. Також як не знаємо ми нічого про його служіння на батьківщині. Бог випробовував Свого служителя і готував його до прийняття мученицького вінця. У 1933 році, в розпал гонінь проти Церкви, ГПУ заарештувало отця Іллю в рідній Олексіївській волості, яка на той час була перейменована в Ояшинський район і влилася до складу Мошківського району Новосибірської області.

Бог зберіг життя отця Іллі. Пройшовши випробування арештом і в’язницею, він повернувся на батьківщину, і прожив там до 1937 року. Промислом Божим отцю Іллі було уготовано нелегке випробування: втратити заробіток і дах над головою, покинути рідні місця і стати блукачем. У документах НКВС Ілля Якович Березовський записаний як “бродячий піп” – “без певного місця проживання і певних занять”.

Наприкінці року отець Ілля опинився в селі Чемолган Алма-Атинської області в Казахстані. Будучи справжнім пастирем, він не відмовляв нужденним у духовній розраді та настанові. Звертаючись до місцевих жителів зі словом проповіді, отець Ілія закликав зберігати вірність Богу і не піддаватися на спокусу атеїстичної пропаганди. Він переконував чемолганців об’єднати зусилля з метою створення в селі парафіяльної громади та відкриття храму.

Його проповіді згодом були інтерпретовані слідчим як антирадянська пропаганда. 14 грудня 1937 року, у день пам’яті святого пророка Наума і праведного Філарета Милостивого, Каскеленським районним відділенням НКВС отець Ілія був заарештований і поміщений до в’язниці.

Слідчий вимагав від священика обмовити себе, зізнавшись в антирадянській діяльності. Мученик був непохитний: “своєї провини не визнаю”, – відповідав він. Оскільки слідству не вдалося довести провину отця Іллі, справу передали не до суду, а на розгляд “Трійки”, а це означало, що виправдувальний вирок виключений.

25 грудня “Трійка” НКВС в Алма-Атинській області винесла рішення: Березовського Іллю Яковича, якого звинувачували в тому, що він “систематично вів контрреволюційну пораженську агітацію, висловлював терористичний настрій проти керівництва ВКПб та уряду”, засудити до ув’язнення у виправно-трудовий табір на 10 років. Такий вирок бал рівносильний смерті – мало хто міг вижити в сталінських таборах протягом такого терміну.

Отець Ілля смиренно підкорився Божому Промислу. Однак відправляти його на етап не поспішали. Місяць справа за обвинуваченням отця Іллі лежала в стопці інших подібних справ. 1 лютого 1938 року відбулося повторне засідання “Трійки”. Обвинувачення на адресу священика було відкориговано і подано в такій редакції: “систематично вів антирадянську пораженську пропаганду, висловлював наміри проти керівництва ВКПб, радянського уряду і комуністів; серед населення с. Чемолган вів агітацію. Чемолган вів агітацію за створення церковної громади і відкриття церкви”. Цього разу рішення “Трійки” було остаточним: “розстріляти”.

3 лютого вирок було приведено у виконання. Священномученик Ілія прийняв мученицький вінець. Його мощі поховали в загальній могилі жертв сталінського терору на полігоні Жаналик в Алма-Атинській області. А душа мученика переселилася у Вічні Обителі, де перед престолом Володарювання Божого молиться про спасіння роду людського.

Навесні 1989 року Генеральною Прокуратурою КазССР справу отця Іллі було переглянуто. На підставі того, що “докази злочинної діяльності у справі відсутні, і рішення винесено несудовим органом”, І. Я. Березовський був реабілітований.

На ювілейному Архієрейському Соборі 2000 року ім’я священномученика Іллі Березовського було занесено до Собору новомучеників і сповідників Церкви Руської.

На місці поховання священномученика Іллі та інших мучеників, на полігоні Жаналик, був встановлений поклінний хрест.

Священнослужителі найближчих парафій регулярно здійснюють на Жаналику молебні та панахиди. Віряни здійснюють паломництва до цього святого місця.

Знайшли помилку