...
Житія святих,  Квітень

Священномученик Григорій V, патріарх Константинопольський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця квітня на 10-й день

Священномученик Григорій V, патріарх Константинопольський, тричі посідав кафедру (1797-1799, 1806-1808, 1819-1821). У той час Греція перебувала під важким турецьким ярмом. Багато патріотів-греків жили надією знову завоювати державну незалежність. Вони знаходили діяльну й авторитетну підтримку у мужнього борця за свободу своєї Батьківщини – святого патріарха Григорія V. Його зв’язки з грецькими патріотами з’ясувалися тільки після того, як Олександр Іпсіланті перейшов зі своїм військом річку Прут проти султана Махмуда. Один із друзів святителя радив йому втекти із Константинополя до Мореї. Святитель відповідав на це: “Я передчуваю, що риби Босфору їстимуть моє тіло, але я помру спокійно в ім’я порятунку моєї нації”.

У день Святої Пасхи, 10 квітня 1821 року, святого патріарха схопили і повісили на воротах патріархії, а потім кинули тіло в море.

Грецькі моряки помітили місце, де було кинуте тіло святителя, знайшли його і на кораблі кефалонійського капітана Макрі Склавоса під російським прапором доставили до Одеси. Там у грецькій Троїцькій церкві тіло святителя було поховано 19 червня 1821 року. Із Москви для мощей священномученика було надіслано патріарше вбрання і митра з хрестом, що належала святішому патріархові Никону (1652-1658).

1871 року за клопотанням грецького уряду дозволено було перенести мощі святителя Григорія із Одеси в Афіни до урочистостей з нагоди п’ятдесятиріччя незалежності Греції. На честь священномученика Григорія в Афінах було складено особливу службу. Його подвиг сповістив про торжество християнства у відродженій Елладі.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь священномученику Григорию V, патриарху Константинопольскому, глас 8

Благослове́н еси́, Христе́ Бо́же наш,/ укрепи́вый Боже́ственнаго патриа́рха,/ низпосла́вый тому́ свы́ше Свою́ благода́ть,/ и́мже и нас свободи́л еси́ от рабо́ты вра́жия,// Человеколю́бче, сла́ва Тебе́.

Кондак священномученику Григорию V, патриарху Константинопольскому, глас 7

Святи́телю и му́чениче Григо́рие,/ за лю́ди твоя́ ду́шу положи́вый/ и в светоно́сный день Христо́ва Воскресе́ния пострада́вый,/ моли́ся Страда́вшему за ны и Воскре́сшему/ Це́рковь Правосла́вную незы́блему всегда́ храни́ти,/ па́стве же твое́й и Ру́сстей земле́, святы́я мо́щи твоя́ с любо́вию ле́та мно́га храни́вшей,// дарова́ти мир и ве́лию ми́лость.

Ще в розробці

Ще в розробці