...
Житія святих,  Квітень

Священномученик Григорій V, патріарх Константинопольський

Місяця квітня на 10-й день.

Священномученик Григорій V, патріарх Константинопольський, тричі обіймав кафедру (1797-1799, 1806-1808, 1819-1821). У той час Греція перебувала під важким турецьким ярмом. Багато патріотів-греків жили надією знову завоювати державну незалежність. Вони знаходили діяльну й авторитетну підтримку у мужнього борця за свободу своєї Батьківщини – святого патріарха Григорія V. Його зв’язки з грецькими патріотами з’ясувалися тільки після того, як Олександр Іпсіланті перейшов зі своїм військом річку Прут проти султана Махмуда. Один із друзів святителя радив йому втекти з Константинополя в Морею. Святитель відповідав на це: “Я передчуваю, що риби Босфору їстимуть моє тіло, але я помру спокійно в ім’я порятунку моєї нації”.

У день Святої Пасхи, 10 квітня 1821 року, святого патріарха схопили і повісили на воротах патріархії, а потім кинули тіло в море.

Грецькі моряки помітили місце, де було кинуте тіло святителя, знайшли його і на кораблі кефалонійського капітана Макрі Склавоса під російським прапором доставили в Одесу. Там у грецькій Троїцькій церкві тіло святителя було поховано 19 червня 1821 року. З Москви для мощей священномученика було надіслано патріарше вбрання і митра з хрестом, що належала святішому патріархові Никону (1652-1658).

1871 року за клопотанням грецького уряду дозволено було перенести мощі святителя Григорія з Одеси до Афін до урочистостей п’ятдесятиріччя незалежності Греції. На честь священномученика Григорія в Афінах було складено особливу службу. Його подвиг сповістив про торжество християнства у відродженій Елладі.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь священномученику Григорию V, патриарху Константинопольскому, глас 8

Благослове́н еси́, Христе́ Бо́же наш,/ укрепи́вый Боже́ственнаго патриа́рха,/ низпосла́вый тому́ свы́ше Свою́ благода́ть,/ и́мже и нас свободи́л еси́ от рабо́ты вра́жия,// Человеколю́бче, сла́ва Тебе́.

Кондак священномученику Григорию V, патриарху Константинопольскому, глас 7

Святи́телю и му́чениче Григо́рие,/ за лю́ди твоя́ ду́шу положи́вый/ и в светоно́сный день Христо́ва Воскресе́ния пострада́вый,/ моли́ся Страда́вшему за ны и Воскре́сшему/ Це́рковь Правосла́вную незы́блему всегда́ храни́ти,/ па́стве же твое́й и Ру́сстей земле́, святы́я мо́щи твоя́ с любо́вию ле́та мно́га храни́вшей,// дарова́ти мир и ве́лию ми́лость.

Ще в розробці

Ще в розробці

Знайшли помилку