Священномученик Григорій (Сербаринов) Grigoriy Serbarinov
Житія святих,  Грудень

Священномученик Григорій (Сербаринов)

Місяця грудня на 26-й день

Священномученик Григорій (Григорій Олександрович Сербаринов) народився 1880 року в селі Нижнє Плуталове Зарайського повіту Рязанської губернії. Закінчив духовну семінарію і Санкт-Петербурзьку духовну академію, працював помічником інспектора духовної семінарії, можливо, викладав. З 1906 року обіймав посаду бібліотекаря учнівської бібліотеки, скарбника піклування про бідних вихованців при семінарії і викладав німецьку мову. У 1907-1908 роках був діловодом при Казанській духовній семінарії, пізніше викладав історію Церкви у В’ятській духовній семінарії, вів курси з історії та викриття російського розколу, історію західних віросповідань, потім викладав російську словесність і літературу на В’ятських місіонерських інородних курсах, був членом В’ятської архівної навчальної комісії. Одружився, у сім’ї народилося троє дітей.

У жовтні 1909 року Григорія Олександровича висвятили на священика, він служив у різних храмах Санкт-Петербурга, активно займався широкою громадською та викладацькою діяльністю, його було возведено в сан протоієрея.

Був заарештований у 1918 році на чотири місяці, утримувався в Петропавлівській фортеці.

Вдруге був заарештований 5 вересня 1922 року разом із великою групою священнослужителів і мирян за звинуваченням “в організації нелегальних збіговиськ і поширенні неправдивих чуток, що створюють негативні настрої проти обновленського руху”. Отця Григорія засудили до 3 років заслання в Уральську область, жив він у селищі Джамбейта. Закінчивши там медичні курси, працював у лікарні фельдшером. Достроково повернутий із заслання за особистим клопотанням патріарха Тихона в листопаді 1924 року, служив у різних храмах Ленінградської єпархії і викладав історію західних сповідань на Вищих богословських курсах.

Втретє отець Григорій був заарештований 3 січня 1934 року за звинуваченням у “контрреволюційній організації зі зближення православної церкви з англіканською”. Засудили його до 5 років виправно-трудових таборів і відправили в бухту Нагаєва (нині Магадан), де він працював на будівництві дороги, а потім фельдшером у табірному медпункті. Звільнившись 1937 року, він оселився в Казані, влаштувався рахівником і звернувся до Казанського архієпископа Никона (Пурлевського) з проханням про можливість служити ієреєм. За це він знову був заарештований і засуджений до розстрілу, оскільки “своїх контрреволюційних поглядів не переглянув”. Страчений 8 січня 1938 року в Казані.

Зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Руських 30 липня 2003 року визначенням Священного Синоду Руської Православної Церкви.