Священномученик Герман, єпископ Вольський p1dm3bhhtf1k961l0lbcplh3r9b3
Житія святих,  Вересень

Священномученик Герман, єпископ Вольський

Місяця вересня на 27-й день

Священномученик Герман (у миру Косолапов Микола Васильович) народився 22 жовтня 1882 року в Саратові в сім’ї статського радника. Під час навчання в Санкт-Петербурзькій духовній академії, яку він закінчив 1906 року, Миколай прийняв чернечий постриг з ім’ям Герман, його висвятили на ієродиякона, а потім – на ієромонаха. З цього часу отець Герман проходив низку церковних послухів, а в лютому 1918 року був хіротонізований на єпископа Вольського, вікарія Саратовської єпархії.

Після арешту 24 серпня 1918 року священика Михайла Платонова (за проведену у Свято-Серафимівській церкві Саратова панахиду за царственими мучениками) владика Герман благословив Єпархіальну раду припинити богослужіння в храмі, окрім треб, і звернутися до парафіян із закликом боротися за свого пастиря і вимагати, щоб його звільнили. У підсумку єпископа Германа і всю Єпархіальну раду було заарештовано, і було наказано провести над ними показовий судовий процес. Після цього процесу в жовтні 1918 року владику Германа засудили до 15 років позбавлення волі. Членам Єпархіальної ради також було винесено судові вироки.

Однак близько 10 тисяч вірян Саратова і Вольська підписалися під проханням про звільнення владики Германа та інших заарештованих священнослужителів. Вольські парафіяни так писали про владику: “У нього була завжди одна дорога – до храму, де він звершував богослужіння для вірян і у своїх проповідях викладав тільки чисті істини Христового вчення, закликаючи всіх до миру, любові, здійснення в житті правди Божої, смиренності, лагідності, терпіння та інших християнських чеснот… і сам єпископ Герман представляє зразок архієрея лагідного, тихого, глибоко віруючого”. Владику Германа було звільнено з-під варти.

У січні 1919 року владика був повторно засуджений, однак у квітні того ж року достроково звільнений від покарання. Він навіть зміг виїхати до своєї пастви у Вольськ. У травні єпископа Германа знову заарештували. 2 жовтня 1919 року Саратовською ЧК було постановлено провести червоний терор і розстріляти заручників із числа ув’язнених.

З огляду на наступ військ Денікіна заарештованих засудили до розстрілу. За переказами, коли ув’язненим стало відомо про підготовку страти, священнослужителі на чолі з владикою здійснили в стінах саратовської в’язниці відспівування самих себе і своїх співучасників-мирян. У ніч на 10 жовтня 1919 року владика Герман разом зі своїми сподвижниками був розстріляний на околиці саратовського Воскресенського кладовища.

Зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Руських 26 грудня 2006 року визначенням Священного Синоду Руської Православної Церкви.

Знайшли помилку