Священномученик Георгій Степанюк, пресвітер 62fb4dc502d18244996043

Священномученик Георгій Степанюк, пресвітер

Священномученик Георгій народився 1880 року в селі Полічна Брестського повіту Гродненської губернії. З 1900 року він був викладачем у сільській школі. Після закінчення пастирських курсів у Москві Георгія висвятили на священика, і 1911 року направили служити в Туркестанську єпархію в село Глинівка Лепсинського повіту Семиреченської області; 1913 року його перевели служити до храму в селі Андріївське того ж повіту і призначили в церковно-парафіяльну школу за самовчителем і викладачем арифметики.
У 1918 році безбожники, які захопили владу в Росії, розв’язали в країні громадянську війну. Дружина священика запропонувала йому сховатися і перечекати смутний час. Але отець Георгій сказав: “Скоро свято Святої Трійці. Що скаже народ?” І залишився.
Незабаром загін Червоної гвардії, що прийшов, у селі встановив радянську владу. Отець Георгій був заарештований і два тижні утримувався під вартою; потім його вивели до народу, щоб зібрати проти нього свідчення. Однак таких не знайшлося, і священика було звільнено.
26 червня 1918 року в село увійшов інший загін червоногвардійців, і кілька червоногвардійців одразу ж попрямували до будинку священика. Дружина священика, вийшовши їм назустріч, спробувала запевнити їх, що чоловіка її вдома немає, але отець Георгій, вийшовши слідом за нею, сказав:
– Ось я. Що вам потрібно?
– Вас заарештовано! – відповіли йому.
Перебуваючи під вартою, отець Георгій, не бажаючи залишати церковних справ у безладді, попросив дружину принести з храму книжки записів і навів їх лад, а потім написав протоієрею Володимиру Цедринському[1] в Лепсинськ листа.
“Отче протоієрей! – писав він. – Щойно приставили до мене озброєну варту з двох солдатів. Сиджу в кімнаті; тужливо і нудно до болю. Ввижається смерть і придивляється своїми запалими очима. Життя колишнє проходить подумки перед очима. Боляче усвідомлювати, що за 18 років служіння народу отримав у нагороду “почесну варту”. Відчуваю, що страждаю за віру, правду і відвертість, а також за любов до простого народу, який через свою темряву зраджує своїх найкращих друзів, своїх сумнівів, своїх пастирів.
Не залишайте сиротами дружину-вдову і дітей-малюток. Дуже шкодую, що не зумів влаштувати її життя щасливішим.
Дякую всім парафіянам, які висловили мені співчуття у випробуванні… усім же іншим… хай пробачить їм Бог страшний гріх зради…
Уже змінили варту, а закінчення справи не чути…”
Того ж дня пополудні в супроводі кінного конвою священика повели на розстріл. Отець Георгій попрощався з дружиною і дітьми і пішов центральною вулицею села. За страшною процесією йшли жінки і підлітки. Дійшовши до крутого берега річки, червоногвардійці спішилися і разом зі священиком стали спускатися до річки. Отець Георгій підійшов до води, опустився на коліна і, піднявши руки до неба, став молитися. Потім він повернувся обличчям до катів, хрестоподібно склав руки на грудях і, зітхнувши до Бога, сказав: “Прийми, Господи, мою грішну душу!”
Червоногвардійці вистрілили і вбили священика. Поховання вбитого пастиря здійснили чотири священики із сусідніх сіл. Священика Георгія Степанюка поховали на сільському кладовищі. Багато років потім віряни приходили потайки на його могилу помолитися і попросити його заступництва перед Богом.