Житія святих,  Серпень

Священномученик Гавриїл Архангельський, пресвітер

Місяця серпня на 22-й день

Священномученик Гавриїл Іванович Архангельський народився 25 березня 1890 року в селі Урлейка Петровського повіту Саратовської губернії в сім’ї псаломщика. Початкову освіту здобув у Петровському Духовному училищі. У 1910 році визначений виконуючим посаду псаломщика Микільської церкви в селі Гуселка Камишинського повіту Саратовської губернії. У 1917 році закінчив Саратовську Духовну семінарію. Висвячений на диякона і в 1918 році на священика, служив у храмах Пензенської єпархії.

29 листопада 1929 року заарештований серед священнослужителів церкви Різдва Богородиці в селі Канаївка (нині Городищенський район Пензенської області). 12 лютого 1930 року засуджений до 5 років ув’язнення в концтаборі. Відбувши термін, з 1934 року продовжив служіння в храмах Пензенської єпархії. 10 січня 1936 року Пензенський єпископ Феодор (Смирнов), якого отець Гавриїл знав по навчанню в Духовній семінарії, направив його до Покровського храму села Покрово-Березівка (нині Кондольський район Пензенської області). У розореному безбожниками храмі не залишилося богослужбових посудин. З благословення єпископа священик Гавриїл Архангельський закупив скляний посуд і став служити літургії. Мабуть, незабаром храм було закрито. 5 квітня 1936 року отець Гавриїл виїхав до Пензи і з благословення єпископа Феодора служив псаломщиком у Митрофаніївській церкві, де знаходилася архієрейська кафедра. Здійснював панахиди на Мироносицькому цвинтарі та спонукав парафіян обновленської Успенської церкви перейти під омофор законного архієрея, що влада розцінила як антирадянську агітацію.

18 жовтня 1936 року разом із єпископом Феодором і 4 священиками за звинуваченням у приналежності до контрреволюційної організації церковників поміщено до Пензенської в’язниці. На допитах заперечував пред’явлені обвинувачення. 10 квітня 1937 року справу було відправлено до Спеціальної колегії Куйбишевського обласного суду. На вимогу члена колегії повернуто на дослідування і знову визначено до слухання на 31 липня. 7 серпня Особлива трійка УНКВС по Куйбишевській області засудила єпископа Феодора й заарештованих разом із ним священиків до найвищої міри покарання. Священномученик Гавриїл був розстріляний 4 вересня 1937 року і похований у спільній безвісній могилі. У серпні 2000 року канонізований Архієрейським ювілейним Собором.